Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Wygnanców

0

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie otmuchowskim.

Czytaj dalej

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach – rzymskokatolicka parafia położona w metropolii katowickiej, diecezji opolskiej, w dekanacie otmuchowskim.

Charakterystyka

Parafia św. Andrzeja Apostoła w Wójcicach obejmuje swoim zasięgiem terytorium dwóch wsi: Wójcic i Suszkowic.

Kościół parafialny

Obecny, bezstylowy kościół powstał w latach 1823-1825. Zawiera dosyć skromne wnętrze, z którego wyróżnia się ołtarz główny z 1925 r. Od 1946 r. w parafii żywy jest kult Obrazu Matki Boskiej Łopatyńskiej.

Historia

Wójcice po raz pierwszy pojawiaj się w źródłach historycznych w 1292 r. Z kolei pierwsza wzmianka o parafii katolickiej w tej miejscowości pochodzi z ok. 1305 r. i figuruje w Liber fundationis diecezji wrocławskiej. W 1317 r. poświadczony jest samodzielny wikariusz w Wójcicach, należących wówczas do pobliskiego Otmuchowa. W XV w. istniały już jako samodzielna parafia, ale w wyniku reformacji ponownie stały się filią parafii otmuchowskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej Wójcice znalazły się w państwie polskim oraz nowo powstałej diecezji opolskie. We wsi przywrócono osobną parafię.

Duszpasterze

Po 1945 r. parafią zarządzali następujący księża: Ginter Heisig, Franciszek Byra, Kazimierz Cieszanowski, Kazimierz Kwiatkowski, Józef Gałecki. Obecnym proboszczem jest ks. Waldemar Jerzy Chudala


Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i Wygnanców - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.