Jezioro Jelonek - Atrakcje

0

Strony

Jelonek - jezioro położone w obrębie miasta Gniezna, w województwie wielkopolskim, na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Gniezno, Kanclerza Jana Łaskiego 7
Gniezno, Józefa Kostrzewskiego 1
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – muzeum, którego zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Siedziba znajduje się w budynku wzniesionym w latach 1970-1978.
Pomnik Bolesława Chrobrego – pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Jana Łaskiego. Monument stoi w najbliższym sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, na Wzgórzu Lecha.
Gniezno, Kolegiaty 1
Telefon:  (0-61) 428-40-80
Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP.
Gniezno, Kostrzewskiego 5/7
Kolegium Europejskie im. Jana Pawła II - jednostka pozawydziałowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mająca swoją siedzibę w Gnieźnie, w dzielnicy Dziekanka przy ul. Kostrzewskiego 5-7. Uczelnia powstała w 2000 roku.
Wzgórze Lecha, Góra Królewska, Gnieźnieńska Góra, Góra na Gnieźnie, Góra Lecha – wzniesienie (wysokość ok. 120–123 m n.p.m.) będące najstarszą częścią Gniezna.
Kościół św. Trójcy w Gnieźnie (farny) - kościół fundowany w II poł. XII wieku, obecny z ok. 1420-1430, zbudowany za czasów księdza Mikołaja Grossmana, jednonawowy, późnogotycki; po 1613 odbudowany w stylu barokowym.
Kościół św. Jerzego w Gnieźnie (kolegiacki) – kościół jednonawowy powstały z ciosu prawdopodobnie w X wieku. na miejscu kaplicy grodowej. Obecny kościół zbudowany w XII wieku.

Strony