Rynek Śródecki - Atrakcje

0

Strony

Poznań, Śródka, Rynek Śródecki
Rynek Śródecki – centrum dzielnicy Śródka w Poznaniu. Przed wiekami na Rynku Śródeckim stał ratusz (w miejscu obecnej kamienicy, w której mieści się poczta), a do lat 60. Rynek miał powierzchnię większą niż Stary Rynek. Zmieniło się to w związku z powstaniem trasy Chwaliszewskiej (ul.
Poznań, Rynek Śródecki
Kościół pw. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki – gotycki, zabytkowy kościół stojący na Rynku Śródeckim w Poznaniu.
Poznań, Śródka, Filipińska 4
Klasztor filipinów w Poznaniu – niewielki zespół klasztorny utrzymany w stylu późnobarokowym znajdujący się na poznańskiej Śródce przy ulicy Filipińskiej.
Ulica Świętego Jacka w Poznaniu – ulica w Poznaniu, odchodząca na południe od ulicy Ostrówek, na Śródce, nieopodal Rynku Śródeckiego.
Poznań, Ostrówek 10/11
Kamienica przy ulicy Ostrówek 10/11 - kamienica w Poznaniu, na Śródce. Pochodzi ona z 1904 roku i stoi na dwóch scalonych posesjach (10 i 11).
Ulica Ostrówek- ulica znajdująca się w Poznaniu, na Śródce. Ulica jest pozostałością po miasteczku Ostrówek.
Poznań, Bydgoska 4a 4b
Kościół św. Kazimierza w Poznaniu – barokowy kościół i zespół poklasztorny znajdujący się na poznańskiej Śródce; kościół obecnie należy do parafii polskokatolickiej.
Śluza Katedralna (niem. Dom Schleuse) - ufortyfikowany obiekt hydrotechniczny Twierdzy Poznań. Została zbudowana w latach 1834-1839. Była położona na Ostrowie Tumskim w Poznaniu na rzece Cybina.
Śluza Cybińska (niem. Cybina Schleuse) – obiekt hydrotechniczny poligonalnej Twierdzy Poznań, położony na Berdychowie na rzece Cybina. Został zbudowany ok. 1845 roku.
Kolejka Parkowa Maltanka (popularnie zwana Maltanką) – linia kolejowa o torze szerokości 600 mm leżąca w obrębie Poznania o całkowitej długości torów 3850 m. Należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o.
Poznań, Warszawska 24
Telefon: 618771717
Kościół pw. św. Jana Jerozolimskiego za murami – późnoromański, zabytkowy kościół na poznańskiej Komandorii w pobliżu Ronda Śródka, do 1832 r. znajdujący się pod opieką kawalerów maltańskich, a obecnie pełniący funkcję kościoła parafialnego.
Poznań, Ostrów Tumski 17
Telefon: 618529642
Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.
Pomnik SS Poznań – pomnik w formie kotwicy z łańcuchem na niewysokim, ośmiobocznym, betonowym cokole, zlokalizowany na zachodnim brzegu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu (w pobliżu Śluzy Cybińskiej).
Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu – monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowiu Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.
Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie.
Poznań, Księdza Ignacego Posadzego 3
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa Polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego.
Poznań, Ostrów Tumski 10
Kościół Najświętszej Marii Panny (in summo) w Poznaniu – gotycki kościół na Ostrowie Tumskim wraz z resztkami wczesnopiastowskiego palatium.
Poznań, Ostrów Tumski 9
Psałteria w Poznaniu – późnogotycki budynek wzniesiony około 1518 na zlecenie biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego w Poznaniu.

Strony