Rynek Śródecki

0

Rynek Śródecki – centrum dzielnicy Śródka w Poznaniu. Przed wiekami na Rynku Śródeckim stał ratusz (w miejscu obecnej kamienicy, w której mieści się poczta), a do lat 60. Rynek miał powierzchnię większą niż Stary Rynek. Zmieniło się to w związku z powstaniem trasy Chwaliszewskiej (ul. Wyszyńskiego), kiedy zburzono część kamienic (pierzeja południowa, jedna kamienica pierzei wschodniej). Spora część Rynku Śródeckiego została też wcześniej zniszczona w czasie wojny.

Przy pozostałej części Rynku znajduje się m.in. kościół św. Małgorzaty oraz klasztor filipinów. Do 2010 roku znajdowało się również kino Malta. Od Rynku Śródeckiego odchodzą ulice: Bydgoska, Cybińska (od dawnej części Rynku), Filipińska, Śródka. Nie istnieje już Zaułek Katarzyński, który zawdzięczał swą nazwę temu, że niegdyś prowadził do znajdującego się na Cybinie młyna sióstr katarzynek.

Na budynku pod numerem 15 wisi tablica pamiątkowa o następującej treści:

Tablicę odsłonięto 27 grudnia 1998 w 80. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Przy Rynku Śródeckim, od strony ul. Wyszyńskiego, powstała w ostatnich latach, nawiązująca do dawnych form architektury, kamienica. Istnieją również plany dalszej zabudowy, w tym na terenie obecnej pętli autobusowej tak, by odtworzyć całość Rynku i ponownie domknąć go od strony południowej.

Rynek Śródecki - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.