Rynek Śródecki - Pomniki

Strony

Pomnik SS Poznań – pomnik w formie kotwicy z łańcuchem na niewysokim, ośmiobocznym, betonowym cokole, zlokalizowany na zachodnim brzegu Jeziora Maltańskiego w Poznaniu (w pobliżu Śluzy Cybińskiej).
Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu – monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowiu Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.
Głaz Energetyków – głaz pamiątkowy zlokalizowany w Poznaniu na terenie Ostrowa Tumskiego, przy ul. Panny Marii 2, przed budynkiem administracyjnym Elektrociepłowni Garbary. Pomnik ma formę głazu narzutowego, na którym umieszczono dwie metalowe tablice pamiątkowe:
Pomnik Akcji Bollwerk – pomnik upamiętniający jeden z ważniejszych aktów walki z Niemcami w czasie II wojny światowej na terenie Kraju Warty – Akcję Bollwerk (niem. Bastion), zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Estkowskiego, na terenie dawnego portu rzecznego nad Wartą, w pobliżu ul.
Pręgierz w Poznaniu – znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza w Poznaniu, nieopodal Fontanny Prozerpiny.
Poznań, Plac Kolegiacki
Pomnik koziołków – pomnik dwóch trykających się koziołków, zlokalizowany w Poznaniu na Placu Kolegiackim, w pobliżu głównego wejścia do Urzędu Miejskiego, czyli dawnego kolegium jezuickiego.
Studzienka Bamberki – studzienka na poznańskim Starym Rynku, znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza.
Pomnik Fryderyka Chopina w Poznaniu – pomnik polskiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina znajdujący się obecnie w parku jego imienia.
Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Starym Rynku w Poznaniu, na osi ul. Quadro, przebiegającej przez blok zabudowy śródrynkowej.
Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu – pomnik w formie popiersia upamiętniający Romana Wilhelmiego, aktora i reżysera urodzonego w Poznaniu, zlokalizowany na skwerze jego imienia, w obrębie poznańskiego Starego Miasta. Autorem rzeźby jest poznański artysta Roman Kosmala.
Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami – pomnik znajdujący się w Poznaniu na Cytadeli (teren dawnego Fortu Winiary). Dzwon odlany został w pracowni ludwisarskiej rzemiosła artystycznego Saturnina Skubiszyńskiego w Poznaniu.
Poznań, Księżnej Ludgardy
Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich (w okresie międzywojennym także: Pomnik poległych ułanów) – pomnik w formie kolumny, zlokalizowany w Poznaniu przy ul.
Stela Heinza Macka – 18-metrowa rzeźba plenerowa, autorstwa Heinza Macka, zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, bezpośrednio przed starym gmachem Muzeum Narodowego.
Pomnik Armii „Poznań” – pomnik ku czci bohaterów Armii „Poznań”, odsłonięty w Poznaniu 1 września 1982 roku w 43 rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Pomnik Hipolita Cegielskiego - pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów.
Pomnik Karola Marcinkowskiego – pomnik zlokalizowany w Poznaniu na skrzyżowaniu Alei Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego.
Pomnik Starego Marycha – poznański pomnik legendarnej, fikcyjnej postaci Starego Marycha (typowego Poznaniaka posługującego się gwarą poznańską), stworzonej przez Juliusza Kubla na potrzeby poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia.
Pomnik Golema – pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel. Znajduje się w Poznaniu, na Alejach Marcinkowskiego, przed budynkiem Muzeum Narodowego. Odsłonięty w maju 2010, mierzy 2,5 m wysokości.
Pomnik Mikołaja Kopernika – pomnik upamiętniający Mikołaja Kopernika, zlokalizowany w Poznaniu, na skwerze przed zabudowaniami Zespołu Szkół Łączności na Wilczaku (ul. Przełajowa 4).

Strony