Lubuskie - Pomniki

Strony

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – rzeźba w Świebodzinie, przedstawiająca Jezusa Chrystusa.
Pomnik Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim – pomnik znajdujący się w pobliżu skrzyżowania ul. Orląt Lwowskich i ul. gen. Władysława Sikorskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Zaprojektowany został w 1956 roku przez Józefa Gosławskiego.
Znak Wielkiej Wody - pomnik stojący na terenie słubickiego portu rzecznego, poświęcony w 1997. Upamiętnia najwyższy stan rzeki Odra na terenie Słubic podczas powodzi tysiąclecia. Pomnik to kamień (głaz narzutowy) o wysokości około 1 m, na którym znajduje się tablica pamiątkowa z następującą treścią:
Pomnik Bohaterów w Słubicach – socrealistyczny pomnik na Placu Bohaterów w Słubicach według projektu Mieczysława Krajniaka, odsłonięty 22 lipca 1949. Przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego. Na cokole widnieje napis: Pamięci poległym w czasie II wojny światowej.
Ławeczka Czesława Niemena w Świebodzinie znajduje się na placu Jana Pawła II.
Pomnik Kasi z Heilbronn w Słubicach - pomnik na Placu Wolności w Słubicach, odsłonięty 6 czerwca 2008, w 10. rocznicę podpisania umowy partnerskiej między Słubicami i Heilbronn.
Pomnik Sybiraków w Słubicach – pomnik na Placu Sybiraków w Słubicach, odsłonięty w roku 1990. Przedstawia 2 białe tablice. Na większej z nich znajduje się tablica pamiątkowa z symbolem Związku Sybiraków, krzyżem łacińskim i następującą treścią:
Pomnik czynu żołnierzy Śląskiego Okręgu Wojskowego w Słubicach – pomnik na skwerku przy ul. Kościuszki w Słubicach, odsłonięty w maju 1977 przy okazji zjazdu młodzieży PRL i NRD w Słubicach.
Pomnik Włodzimierza Lenina w Słubicach – nieistniejący już pomnik na terenie Słubic. Popiersie wodza rewolucji październikowej znajdowało się na ówczesnym placu im. Włodzimierza Lenina (obecnie to plac Sybiraków).

Strony