Mazowieckie - Pomniki

Strony

Warszawa, Krakowskie Przedmieście
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie – pomnik dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, wykonany w 1822. 2,8-metrowa rzeźba z brązu przedstawia siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej dłoni.
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie – posąg Józefa Piłsudskiego, według projektu Stanisława Ostrowskiego, znajdujący się w Warszawie, wystawiony jako wyraz wdzięczności za obronę Warszawy w 1920 roku.
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie – pomnik Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w Śródmieściu, wzniesiony w 1995 według projektu Tadeusza Łodziany.
Pomnik Małego Powstańca – pomnik znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.
Pomnik Juliusza Słowackiego w Warszawie – odsłonięty w 29 września 2001 r. pomnik narodowego wieszcza znajdujący się w centralnej części pl. Bankowego w Warszawie.
Popiersie I.J. Paderewskiego – pomnik przed wejściem do Parku Skaryszewskiego na Saskiej Kępie w Warszawie. Znajduje się przed główną aleją Parku, przy wejściu od strony Ronda Waszyngtona. Ufundowany przez Janinę i Zbigniewa Porczyńskich. Popiersie autorstwa Stanisława Sikory odsłonięto w roku 1988.
Dulag 121 Pruszków (Durchgangslager 121 Pruszków) – niemiecki nazistowski obóz przejściowy, w którym gromadzono cywilną ludność Warszawy i okolicznych miejscowości, wypędzaną z domów w trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego.
Bunkier Anielewicza – nieistniejący schron (bunkier), który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois (adres przedwojenny Miła 18) na warszawskim Muranowie.
Pomnik Chwała Saperom – pomnik, znajdujący się w Parku Kultury i Wypoczynku im. Edwarda Rydza Śmigłego w Warszawie (poprzednia nazwa: im. Bolesława Prusa), tuż przy ruchliwej Wisłostradzie. Pomnik odsłonięto tuż przed trzydziestą rocznicą zakończenia II wojny światowej – 8 maja 1975 roku.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie – monument postawiony dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki, znajduje się na placu Za Żelazną Bramą.
Pomnik Walki-Męczeństwa-Zwycięstwa – pomnik w Ciechanowie.
Pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli - pomnik znajdujący się w parku, w pobliżu domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Autorem dzieła jest Józef Gosławski. Projekt wykonany został w 1955 roku, zaś odsłonięcie pomnika nastąpiło 13 lipca 1969.
Ławeczka Williama Heerleina Lindleya – odsłonięta 7 maja 2011 w Multimedialnym Parku Fontann na warszawskim Podzamczu. Autorem pomnika jest poznański rzeźbiarz Norbert Sarnecki przy współpracy Anny Sarneckiej.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Szydłowcu - najstarszy, zachowany w pierwotnym miejscu pomnik w Szydłowcu. Znajduje się po południowej części Rynku Wielkiego, w Skwerze Rynkowym.
Warszawa, Krakowskie Przedmieście
Pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie – pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1897–1898 według projektu Cypriana Godebskiego, odsłonięty 24 grudnia 1898.
Pomnik Bartolomeo Colleoniego w Warszawie – konny posąg Bartolomeo Colleoniego, urodzonego ok. 1400 kondotiera włoskiego w służbie Wenecji, znajdujący się w Warszawie na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych – Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu 5.
Dzwon Pokoju w Warszawie – dzwon podarowany w 1989 roku miastu stołecznemu Warszawa przez japońskie miasta Hiroszima i Nagasaki, zniszczone w wyniku wybuchu bomb atomowych.
Pomnik Katyński w Warszawie (niekiedy również Kamień Katyński) – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Renesa, położony w Warszawie przy ul. Podwale w rejonie placu Zamkowego (do 2012 roku na rogu ul.

Strony