Podkarpackie - Pomniki

Strony

Brzozów, Rzeszowska
Na pograniczu Starej Wsi i Brzozowa, około 1772 roku konfederaci barscy stoczyli bitwę z oddziałami rosyjskimi. Poległych pochowano we wspólnej mogile. Na jej miejscu, około 1825 roku, ksiądz Józef Sacher, jezuita ze Starej Wsi, ufundował obelisk.
Ławeczka Józefa Szwejka w Sanoku – pomnik w Sanoku przy ulicy 3 Maja, stanowiący obecnie fragment szlaku turystycznego Śladami dobrego wojaka Szwejka. Upamiętnia postać Józefa Szwejka z powieści Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka. W Sanoku rozgrywały się epizody akcji powieści.
Pomnik Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu - pomnik znajduje się na placu Bartosza Głowackiego w najstarszej, centralnej części miasta. Został wzniesiony z fundacji społeczeństwa dla uczczenia 110 rocznicy powstania kościuszkowskiego z 1794 roku.
Pomnik Grzegorza z Sanoka w Sanoku – monument upamiętniający Grzegorza z Sanoka w Sanoku.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Sanoku – monument upamiętniający Tadeusza Kościuszkę w Sanoku. W latach 1902-1941 w mieście istniał pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki. Od 1962 roku stoi drugi, obecny pomnik.
Kopiec Adama Mickiewicza w Sanoku – kopiec położony w Sanoku na terenie parku miejskiego im. Adama Mickiewicza w Sanoku, na szczycie Góry Parkowej (364 m n.p.m.).
Pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę – pomnik w Sanoku. Znajduje się na Placu św. Jana. W przybliżeniu w tym miejscu stał w latach 1902–1941 pierwszy sanocki Pomnik Tadeusza Kościuszki.
Pomnik Adama Mickiewicza w Przemyślu – pomnik znajdujący się na placu Dominikańskim w Przemyślu. Jego autorem jest rzeźbiarz Tomasz Dykas.
Pomnik Jana III Sobieskiego w Przemyślu – rzeźba dłuta Tadeusza Błotnickiego znajdująca się w pobliżu urzędu miejskiego. Pomnik odsłonięty w 1883 w dwusetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej staraniem mieszkańców miasta.
Pomnik 1000-lecia w Sanoku – pomnik w Sanoku, znajdujący się przy ulicy Grzegorza, tuż obok budynku Ramerówka na małym skwerze (na początku XX wieku zwanym Plac Marii).
Pomnik Chrystusa Króla w Przeworsku – pomnik zlokalizowany w Przeworsku, przy ul. Kościelnej, na terenie dziedzińca Bazyliki Mniejszej pw. Ducha Świętego.
Pomnik Jana Pawła II w Tarnobrzegu – pomnik powstały w 2005 r. upamiętniający papieża Jana Pawła II. Inicjatorem powstania pomnika jest ks. Michał Józefczyk – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Pomnik Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego w Tarnobrzegu – figura powstała w 2001 r. Przedstawia postać Jezusa z wyciągniętymi w górę rękoma. Inicjatorem powstania w tym miejscu figury był proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy - ks. Michał Józefczyk.
Mogiła zbiorowa powstańców z 1863 r. w Banachach – zabytkowa mogiła założona w 1863 roku, znajdująca się w Banachach w gminie Harasiuki (powiat niżański). Usytuowana jest poza miejscowością przy drodze od Harasiuk do Biłgoraja.
Pomnik Orląt Przemyskich – pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu w dzielnicy Zasanie upamiętniający młodych polskich obrońców miasta przed Ukraińcami i Rosjanami w latach 1918-1921. Uznawany za najpiękniejszy przemyski pomnik, a jednocześnie symbol międzywojennego modernizmu.
Ławeczka Józefa Szwejka w Przemyślu – pomnik w Przemyślu upamiętniający postać Józefa Szwejka z powieści Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka. W Przemyślu rozgrywały się epizody akcji powieści.
Pomnik Jerzego Popiełuszki w Tarnobrzegu - pomnik powstały w 1999 r. upamiętniający postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Pomnik odsłonięto w 15 rocznicę śmierci kapelana warszawskiej „Solidarności”.

Strony