Świętokrzyskie - Pomniki

Strony

Kopiec Kościuszki w Połańcu – kopiec usypany w 1917 roku w Połańcu w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Na jednym z kamieni upamiętniających to wydarzenie umieszczono tablicę z napisem:
Opatów, Szpitalna
Mogiła zbiorowa z powstania 1863 r. – zabytkowa mogiła założony w drugiej połowie XIX wieku, znajdujący się w Opatowie, usytuowana jest na terenie Szpitala Rejonowego w Opatowie przy ul Szpitalnej. Na mogile otoczonej metalowym płotkiem znajduje się metalowy krzyż.
Opatów, Adama Mickiewicza
Mogiła z powstania 1863 r. mjra Ludwika Topór-Zwierzdowskiego – zabytkowa mogiła założona w drugiej połowie XIX wieku, znajdująca się w Opatowie. Usytuowana jest przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i 1-go Maja.
Opatów, Legionów
Mogiła z powstania 1863 r. ks. Franciszka Przybyłowskiego – zabytkowa mogiła założona w drugiej połowie XIX wieku, znajdująca się w Opatowie, usytuowana jest przy skrzyżowaniu ulic Legionów i Tadeusza Kościuszki, na stokach Wzgórza Kolegiackiego.
Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach – pomnik znajdujący się w Kielcach na Placu Józefa Piłsudskiego, przy ulicy Piotra Ściegiennego obok Wojewódzkiego Domu Kultury.
Pacyfikacja wsi Strużki – masowy mord, grabieże oraz podpalenia i gwałty na ludności cywilnej w Strużkach, w gminie Osiek, w powiecie staszowskim, w województwie świętokrzyskim przez Niemców. Wydarzenia miały miejsce w godzinach rannych, 3 czerwca 1943 roku.
Krzyż na Bruszni – modrzewiowy krzyż stojący na wzniesieniu Brusznia w Kielcach, upamiętniający miejsce spotkania powstańców styczniowych w nocy z 22 na 23 stycznia 1863, planujących atak na stacjonujący w Kielcach oddział rosyjskiego wojska pod dowództwem płk. Czengerego.
Pomnik Stanisława Staszica w Kielcach – pomnik Stanisława Staszica znajdujący się w parku miejskim w Kielcach.
Pomnik Niepodległości w Kielcach – pomnik znajdujący się w Kielcach na Placu Niepodległości, w pobliżu dworca kolejowego. Upamiętnia pierwsze walki Strzelców z Rosjanami w sierpniu 1914 roku.
Pomnik poległych 1939-1945 gminy Samsonów – ustawiony w centrum Samsonowa na skrzyżowaniu dróg, nieopodal kamiennego drogowskazu, upamiętnia poległych i pomordowanych mieszkańców gminy Samsonów w latach 1939-1945.
Homo Homini (łac. człowiek człowiekowi) – pierwszy w Europie pomnik upamiętniający atak terrorystyczny na World Trade Center 11 września 2001 roku. Monument został odsłonięty w piątą rocznicę tych wydarzeń na placu przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach.

Strony