Wielkopolskie - Pomniki

Strony

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Turku – pomnik znajdujący się w Parku im. Żerminy Składkowskiej w Turku. Jego przedwojenna wersja została zlikwidowana w roku 1939. Nowy pomnik został odsłonięty w 1990.
Pomnik Jana Pawła II w Lesznie – pomnik w Lesznie przedstawiający Jana Pawła II wkraczającego do miasta.
Pomnik Bolesława Chrobrego – pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Jana Łaskiego. Monument stoi w najbliższym sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, na Wzgórzu Lecha.
Poznań, Plac Wolności
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Łuk Napoleona w Ślesinie – łuk triumfalny znajdujący się w Ślesinie, przy drodze do Sompolna. Łuk został wzniesiony przez mieszkańców Ślesina w 1812 roku, ku czci księcia warszawskiego Fryderyka Augusta.
Pomnik Dzieci Wrzesińskich - znajduje się we Wrześni na miejscu gdzie ul. Sienkiewicza przechodzi w ul. Harcerską. Upamiętnia wydarzenia ze strajku Dzieci Wrzesińskich w latach 1901-1902. Został ufundowany przez Społeczeństwo Ziemi Wrzesińskiej w 75 rocznicę tych wydarzeń.
Pomnik Jana Pawła II w Kaliszu – pomnik Jana Pawła II w Kaliszu, w Śródmieściu, na placu św. Józefa, wzniesiony w 1999 według projektu Jana Kucza; upamiętnia wizytę Jana Pawła II złożoną w Kaliszu podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1997.
Pomnik Juliusza Słowackiego w Miłosławiu – pierwszy pomnik poświęcony Juliuszowi Słowackiemu na ziemiach polskich, ufundowany przez Józefa Kościelskiego, odsłonięty w 1899.
Pomnik Katyński w Poznaniu – monument upamiętniający zbrodnię katyńską, zlokalizowany w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim.
Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie - pomnik upamiętniający dwa wydarzenia: uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Starym Rynku w Poznaniu, na osi ul. Quadro, przebiegającej przez blok zabudowy śródrynkowej.
Pomnik Hipolita Cegielskiego - pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów.
Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu – monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowiu Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.
Pomnik Wiosny Ludów w Miłosławiu − pomnik upamiętniający zwycięską bitwę pod Miłosławiem z dnia 30 kwietnia 1848, zlokalizowany na skwerze przy ul. Zamkowej w Miłosławiu, odsłonięty w 100. rocznicę Wiosny Ludów, w 1948.
Pomnik Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (także: Pomnik Chrystusa Króla) – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. A. Fredry, na terenie skweru-ogrodu przed neogotycką plebanią kościoła Najświętszego Zbawiciela (Dzielnica Cesarska).
Pręgierz w Poznaniu – znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza w Poznaniu, nieopodal Fontanny Prozerpiny.
Śremski Dobosz – pomnik Powstańców Wielkopolskich 1918-1919 znajdujący się w śremskim Parku Miejskim im. Powstańców Wielkopolskich.
Pomnik Książki w Kaliszu – pomnik w Kaliszu znajdujący się w Śródmieściu na Plantach. Zaprojektowany został przez Władysława Kościelniaka, a wykonany przez Jerzego Sobocińskiego w 1978. Jest to rzadko spotykany w Polsce monument poziomy.
Pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem – betonowy pomnik polskich i radzieckich spadochroniarzy, zlokalizowany około 3 kilometry na północny-wschód od Klempicza i 1,5 kilometra na południe od Sokołowa, na terenie leśnictwa Annogóra, w pobliżu samotnego gospodarstwa zwanego Brzeg, bezpośrednio przy drod

Strony