Wielkopolskie - Pomniki

Strony

Pomnik Dzieci Wrzesińskich - znajduje się we Wrześni na miejscu gdzie ul. Sienkiewicza przechodzi w ul. Harcerską. Upamiętnia wydarzenia ze strajku Dzieci Wrzesińskich w latach 1901-1902. Został ufundowany przez Społeczeństwo Ziemi Wrzesińskiej w 75 rocznicę tych wydarzeń.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Turku – pomnik znajdujący się w Parku im. Żerminy Składkowskiej w Turku. Jego przedwojenna wersja została zlikwidowana w roku 1939. Nowy pomnik został odsłonięty w 1990.
Pomnik Bolesława Chrobrego – pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Jana Łaskiego. Monument stoi w najbliższym sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, na Wzgórzu Lecha.
Łuk Napoleona w Ślesinie – łuk triumfalny znajdujący się w Ślesinie, przy drodze do Sompolna. Łuk został wzniesiony przez mieszkańców Ślesina w 1812 roku, ku czci księcia warszawskiego Fryderyka Augusta.
Pomnik Karola Świerczewskiego – modernistyczny pomnik istniejący od 1975 do 2009 w Poznaniu na Osiedlu Karola Świerczewskiego (obecnie os. ks. Popiełuszki, przy ul. Grochowskiej). Upamiętniał gen. Karola Świerczewskiego Waltera – Budowniczego Polski Ludowej.
Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (południowy brzeg) – obelisk upamiętniający ofiary nazistowskich mordów z 1940, zlokalizowany w Poznaniu, nad jeziorem Rusałka, na południowym brzegu, około 20 metrów na południe od trasy spacerowej.
Pomnik Jana Pawła II w Lesznie – pomnik w Lesznie przedstawiający Jana Pawła II wkraczającego do miasta.
Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie - pomnik upamiętniający dwa wydarzenia: uchwalenie Konstytucji 3 maja oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Pomnik Jana Pawła II w Kaliszu – pomnik Jana Pawła II w Kaliszu, w Śródmieściu, na placu św. Józefa, wzniesiony w 1999 według projektu Jana Kucza; upamiętnia wizytę Jana Pawła II złożoną w Kaliszu podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1997.
Pomnik Katyński w Poznaniu – monument upamiętniający zbrodnię katyńską, zlokalizowany w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim.
Pręgierz w Poznaniu – znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza w Poznaniu, nieopodal Fontanny Prozerpiny.
Poznań, Plac Wolności
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu – monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowiu Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.
Pomnik Juliusza Słowackiego w Miłosławiu – pierwszy pomnik poświęcony Juliuszowi Słowackiemu na ziemiach polskich, ufundowany przez Józefa Kościelskiego, odsłonięty w 1899.
Pomnik Hipolita Cegielskiego - pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów.
Pomnik Wiosny Ludów w Miłosławiu − pomnik upamiętniający zwycięską bitwę pod Miłosławiem z dnia 30 kwietnia 1848, zlokalizowany na skwerze przy ul. Zamkowej w Miłosławiu, odsłonięty w 100. rocznicę Wiosny Ludów, w 1948.
Pomnik Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie – pomnik czeskiego pedagoga znajdujący się w Lesznie. Pomnik Komeniusza, pochodzący z 1898 roku, składa się z dwóch części: wykonanego z brązu popiersia uczonego oraz granitowego cokołu. Na cokole wykuto napis Amos Comenius. Jan Amos Komeński 1592–1670.
Pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem – betonowy pomnik polskich i radzieckich spadochroniarzy, zlokalizowany około 3 kilometry na północny-wschód od Klempicza i 1,5 kilometra na południe od Sokołowa, na terenie leśnictwa Annogóra, w pobliżu samotnego gospodarstwa zwanego Brzeg, bezpośrednio przy drod

Strony