Wielkopolskie - Rzeźby

Strony

Pomnik Jana Pawła II w Kaliszu – pomnik Jana Pawła II w Kaliszu, w Śródmieściu, na placu św. Józefa, wzniesiony w 1999 według projektu Jana Kucza; upamiętnia wizytę Jana Pawła II złożoną w Kaliszu podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1997.
Pręgierz w Poznaniu – znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza w Poznaniu, nieopodal Fontanny Prozerpiny.
Poznań, Plac Wolności
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Starym Rynku w Poznaniu, na osi ul. Quadro, przebiegającej przez blok zabudowy śródrynkowej.
Fontanna z delfinami (także Studzienka Kronthala lub Fontanna Lederera) - fontanna zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. 23 Lutego.
Pomnik Jana Pawła II we Wrześni - pomnik znajdujący się we Wrześni, na placu obok kościoła farnego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Jana Pawła II.
Pomnik Golema – pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel. Znajduje się w Poznaniu, na Alejach Marcinkowskiego, przed budynkiem Muzeum Narodowego. Odsłonięty w maju 2010, mierzy 2,5 m wysokości.
Poznań, Młyńska 3
Dzieci Czerwca 1956 (właściwie: Dzieci Czerwca 56) – niewielkie dzieło rzeźbiarskie, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Młyńskiej 3, w bramie starej kamienicy.
Stela Heinza Macka – 18-metrowa rzeźba plenerowa, autorstwa Heinza Macka, zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, bezpośrednio przed starym gmachem Muzeum Narodowego.
Żniwiarka - rzeźba Stanisława Jackowskiego stojąca w parku przypałacowym w Śmiełowie.
Pomnik Cyryla Ratajskiego w Poznaniu, przedwojennego prezydenta miasta. Odsłonięty w dniu 26 kwietnia 2002 roku na Placu Andersa, przed budynkiem Poznańskiego Centrum Finansowego o godz. 13.00. Odsłonięcia pomnika dokonali: wnuczka Cyryla Ratajskiego, p.
Studzienka Bamberki – studzienka na poznańskim Starym Rynku, znajdująca się pod zachodnią ścianą Ratusza.
Latarnia gazowa i pomnik Dziewczynki z Zapałkami w Śremie – zrekonstruowana latarnia gazowa i rzeźba, znajdujące się u zbiegu ulic Kościuszki i Wyszyńskiego (na tzw. "Pumpenplacu") w Śremie, odsłonięte 11 grudnia 2009. Latarnia jest jedyną czynną latarnią gazową w mieście.
Fontanna lwów – fontanna znajdująca się w Poznaniu, na Dziedzińcu Różanym Zamku Cesarskiego (dostęp od ul. Fredry lub Alei Niepodległości).
Pomnik Starego Marycha – poznański pomnik legendarnej, fikcyjnej postaci Starego Marycha (typowego Poznaniaka posługującego się gwarą poznańską), stworzonej przez Juliusza Kubla na potrzeby poznańskiej rozgłośni Polskiego Radia.
Nie-pomnik (także: Nie-pomnik w montażu) – postmodernistyczny, dekonstrukcyjny pomnik, zlokalizowany w Poznaniu, w północno-wschodnim narożniku parku J. H. Dąbrowskiego, w pobliżu północnej pierzei kompleksu Starego Browaru, bezpośrednio przy ul.
Fontanna Apolla – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, po jego południowo-wschodniej stronie u ujścia ulicy Świętosławskiej i Wodnej. Została odsłonięta w roku 2002. Twórcą fontanny jest Marian Konieczny.

Strony