Mazowieckie - Rzeźby

Strony

Warszawa, Senatorska 40
Figura św. Jana Nepomucena – znajdująca się w Warszawie przy ulicy Senatorskiej figura świętego Jana Nepomucena, ufundowana w 1731 roku przez marszałka wielkiego koronnego Józefa Wandalina Mniszcha, jego żonę Konstancję z Tarłów oraz ich dzieci, a wykonana przez Giovanniego Liverottiego.
Warszawa, pl. Trzech Krzyży
Plac Trzech Krzyży – wcześniej nazywany Rozdrożem Złotych Krzyży, następnie placem Św. Aleksandra.
Warszawa, Krakowskie Przedmieście
Figura Matki Boskiej Pasawskiej – rzeźba wotywna Matki Boskiej, znajduje się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w pobliżu Placu Zamkowego i jest drugim – po Kolumnie Zygmunta z 1644 – najstarszym pomnikiem Warszawy. Autor figury
Ogród Saski w Warszawie – park miejski w Warszawie, w Śródmieściu; pierwotnie królewski ogród pałacowy przy pałacu Saskim, udostępniony publiczności w 1727, jeden z najstarszych parków w Polsce; współcześnie o powierzchni 15,5 ha.
Warszawa, Świętojańska 31
Kamienica Pod Okrętem – kamienica przy ulicy Świętojańskiej 31 na warszawskim Starym Mieście. Swoją nazwę zawdzięcza płaskorzeźbie okrętu, umieszczonej nad wejściem.
Szydłowiec, Rynek Wielki 1
Pręgierz w Szydłowcu – późnorenesansowa kolumna przeznaczona do wykonywania kar, wzniesiona w I połowie XVII wieku i ustawiona przed szydłowieckim ratuszem. Pręgierz jest unikalnym zabytkiem tego typu w skali ogólnopolskiej.
Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej – pomnik zlokalizowany w Warszawie u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego, w dzielnicy Praga Północ na Starej Pradze.
Rzeźba Oświęcim II – rzeźba autorstwa Franciszka Strynkiewicza, ustawiona w międzymurzu murów obronnych Starego Miasta w Warszawie, między ulicami Podwale i Rycerską, na południe od wylotu ul. Wąski Dunaj.
Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike) − monument znajdujący się przy ulicy Nowy Przejazd (przy skrzyżowaniu z aleją „Solidarności”) w Warszawie.
Pomnik Elizy Orzeszkowej w Parku Praskim w Warszawie - pomnik upamiętniający Elizę Orzeszkową autorstwa Henryka Kuny, odsłonięty 30 października 1938 roku.
Muzyka - jedna z trzech, obok Sztuk Pięknych i Teatru, realizacji rzeźbiarskich zdobiących warszawski MDM od 1952 roku. Znajduje się na budynku przy Koszykowej 34/50. Projekt został wybrany w wyniku konkursu.
Pomnik Szczęśliwego Psa – pomnik w Warszawie na Polu Mokotowskim.
Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie – pomnik znajdujący się obecnie w Parku Ujazdowskim, upamiętniający postać Ignacego Jana Paderewskiego.
Tankred i Klorynda – grupa rzeźbiarska z białego marmuru, wykonana we Florencji na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pod koniec XVIII wieku, znajdująca się obecnie w Puławach na terenie zespołu pałacowo-parkowego.
Plon – płaskorzeźba znajdująca się na jednym z budynków na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej z ulicą Zwycięzców na Saskiej Kępie w Warszawie. Została wykonana w ramach zmian wprowadzanych przez Biuro Odbudowy Stolicy po II wojnie światowej. Autorem płaskorzeźby jest Jerzy Jarnuszkiewicz.
Pomnik Edwarda Mandella House'a – pomnik, który znajduje się w Parku Skaryszewskim w Warszawie.
Sztafeta – realizacja rzeźbiarska przedstawiająca trzech biegaczy. Wykonana została przez Adama Romana, w okresie, gdy powstawał Stadion Dziesięciolecia. Znajduje się w pobliżu Ronda Waszyngtona. W 2009 roku, w trakcie budowy Stadionu Narodowego, rzeźba została odrestaurowana.

Strony