Mazowieckie - Parki

Strony

Pałac znajduje się w miejscowości Brzeźno koło Goworowa na terenie powiatu ostrołęckiego. Budowla została wzniesiona ok. 1900 r. wg projektu znanego warszawskiego architekta Leandra Marconiego, autora m.in. Pałacu Sobańskich w Warszawie.
Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Park Znicza – park w Warszawie, na Grochowie w dzielnicy Praga Południe, o powierzchni około 1,8 hektara.
Las Bródnowski (Lasek Bródnowski, Park Leśny Bródno) – uroczysko o powierzchni 89 ha, sztuczne nasadzenie powstałe po II wojnie światowej pomiędzy Zaciszem, Bródnem a podwarszawskimi Markami.
Park Szczęśliwicki – park miejski na warszawskiej Ochocie między ulicą Włodarzewską a Drawską.
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 8
Park Ujazdowski w Warszawie – park miejski w Warszawie, znajduje się pomiędzy Trasą Łazienkowską a ulicą Piękną. Powstał w 1893 r. według projektu inż. Franciszka Szaniora. Atrakcjami parku są: staw według projektu Williama Heerleina Lindleya oraz wodospad według planów Alfonsa Grotowskiego.
Park Świętokrzyski – park w Warszawie, położony w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, po północnej jego stronie, wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej (naprzeciwko Pałacu Młodzieży i Teatru Lalka). Powstał w latach 50. XX w., po zbudowaniu PKiN.
Warszawa, Aleje Ujazdowskie 8
Park Agrykola, także Łazienki Północne – park w Warszawie, w Śródmieściu, na Ujazdowie, o pow. 4,72 ha. Nazwa parku pochodzi od nazwiska podpułkownika Karola Ludwika Agricoli. Leży na wschód od Zamku Ujazdowskiego a jego obszar ograniczony jest: Trasą Łazienkowską koroną skarpy warszawskiej
Warszawa, al. Solidarności - Wybrzeże Helskie - Starzyńskiego - Jagiellońska
Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, w latach 1865-1916 znany jako park Aleksandryjski (Aleksandrowski), a w latach 1916-1989 jako park Praski, to park miejski zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Praga Północ.
Las Młociny (zwany także Parkiem Młocińskim) w Warszawie to park leśny o powierzchni 103,13 ha, zlokalizowany w dzielnicy Bielany pomiędzy ulicami Papirusów, Pułkową, Dziwożony (Parkową po stronie Łomianek) i lewym brzegiem Wisły, przy północnej granicy miasta.
Park Arkadia to dawna posiadłość Wierzbno, obecnie w warszawskiej dzielnicy Mokotów, na północ od Królikarni.
Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego – park leśny położony w południowej części Warszawy, pomiędzy dużymi arteriami komunikacyjnymi, ulicami Puławską i Łukasza Drewny. Administracyjnie należy do dzielnicy Ursynów.
Park Morskie Oko – park znajdujący się na starym Mokotowie. Zaczyna się przy ulicy Puławskiej kończy przy ulicy Belwederskiej. Znajduje się tam Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, które mieści się w Pałacu Szustra. Niżej znajduje się grobowiec rodziny Szustrów.
Warszawa, Zieleniecka
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego – zabytkowy park krajobrazowy w Warszawie, wpisany do rejestru zabytków z dn. 13 grudnia 1973 pod numerem 875.
Park miejski w Siedlcach, dawniej zwany Aleksandrowem, obecnie Aleksandria – założony w I poł. XVIII w. w formie parku "włoskiego". Gdy właścicielami miasta stali się Czartoryscy, Aleksandra Ogińska zmieniła wygląd parku na sentymentalny według projektu Franciszka Salezego Sarnowskiego.
Park Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza (do 1992 Centralny Park Kultury i Wypoczynku w Warszawie) - zespół kilku dużych układów ogrodowych na warszawskim Powiślu, o powierzchni ok. 90 ha. Powstał na terenach dawnej zabudowy miejskiej Powiśla oraz dawnych ogrodów Frascati, częściowo na skarpie wiślanej.
Ogród Saski w Warszawie – park miejski w Warszawie, w Śródmieściu; pierwotnie królewski ogród pałacowy przy pałacu Saskim, udostępniony publiczności w 1727, jeden z najstarszych parków w Polsce; współcześnie o powierzchni 15,5 ha.
Warszawa, Stanisława Kostki Potockiego
Ogród w Wilanowie (znany także jako Park Wilanowski) to ogród wchodzący w skład zespołu pałacowo-parkowego w warszawskim Wilanowie, obok pierwotnie podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego, zajmujący powierzchnię 45 ha (razem z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego).
Park Bródnowski znajduje się na jednym z najstarszych osiedli Warszawy - na Bródnie. Jest otoczony ulicami Kondratowicza, Chodecką, Wyszogrodzką oraz przedłużeniem ulicy Łabiszyńskiej. Zajmuje powierzchnię 25,4 hektarów.
Lasek na Kole, Uroczysko Lasek na Kole - obszar leśny położony na Kole, w północno-zachodniej części Warszawy w dzielnicy Wola o powierzchni 43,19 ha. Granice Lasku wytyczają Al. Prymasa Tysiąclecia, ul. Ostrowiecka, ul. Dobrogniewa i od zachodu ul. Dalibora, przy czym przy ul.

Strony