Las Bródnowski

0

Las Bródnowski (Lasek Bródnowski, Park Leśny Bródno) – uroczysko o powierzchni 89 ha, sztuczne nasadzenie powstałe po II wojnie światowej pomiędzy Zaciszem, Bródnem a podwarszawskimi Markami. Zajmuje obszar wyciętej w połowie XIX wieku Puszczy Bródnowskiej, wykarczowanej pod łąki dla wsi Bródno Stare. W parku można zaobserwować: sarny, dziki, kuny, lisy, wiewiórki, zające, sójki, dzięcioły, jastrzębie, myszołowy, łosie. Dominują ubogie drzewostany sosnowe na piaszczystych wyniesieniach, w obniżeniach skupiska olsów i wiklin, przy głównych alejach szpalery brzozowe. W podszycie dziki bez, czeremchy, jarzębiny, kruszyna pospolita, dąb (również dekoracyjna odmiana czerwona), klon, głóg; niewielkie skupiska lip, modrzewi i przestoje starych topoli. W runie mchy, trawy, niecierpek, pokrzywa, wrotycz, nawłoć, paprocie (paprotka, nerecznica), malina, jeżyna. Śródleśne polanki.

Las, będący terenem rekreacyjnym mieszkańców Bródna i Zacisza, został wyposażony w takie elementy małej architektury jak: ławki, stoliki i śmietniki. W pn.-wsch. części Lasu znajdują się ślady rosyjskiego Fortu Lewicpol, a także polana dawnego folwarku Lewicpol (Górnik), obecnie mała jednostka wojskowa. Przez teren Lasu prowadzi ścieżka dydaktyczna "Nauka poszła w las" z planszami o tematyce przyrodniczej, historycznej, archeologicznej i geograficznej.

Teren Lasu Bródnowskiego został włączony do granic obszaru MSI Bródno Podgrodzie.

W Lesie, nieopodal polany, na której znajduje się plac zabaw i tereny rekreacyjne, ulokowane są pozostałości grodziska będącego najstarszą osadą na obszarze współczesnej Warszawy – zachowały się tam wyeksponowane relikty wczesnośredniowiecznego grodziska. Osadę i mały gród bez fosy wzniesiono na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami, które obecnie nie istnieją. Gród założony został zapewne już w IX wieku.

Las Bródnowski - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.