Dolnośląskie - Rzeźby

Strony

Posąg św. Jana Nepomucena - rzeźba autorstwa Mariusza Maściuchowskiego ustawiona w 2003 roku na miejscu poprzedniej, zaginionej w 1945 roku. Współczesny posąg umieszczono po nieudanej próbie odnalezienia dawnej figury w Odrze. W postumencie rzeźby św.
Kłodzko, Wita Stwosza
Most gotycki w Kłodzku – zabytkowy kamienny most nad rzeką Młynówką w Kłodzku w województwie dolnośląskim.
Pomnik św. Jana Nepomucena - XVIII wieczna figura autorstwa Jana Urbańskiego przedstawiająca świętego Jana Nepomucena.
Pomnik Fryderyka Chopina we Wrocławiu – pomnik znajdujący się we Wrocławiu w Parku Południowym. Został wzniesiony dla upamiętnienia, faktu że Fryderyk Chopin występował we Wrocławiu z koncertami. Został odsłonięty w 2004 roku, a autorem rzeźby jest Jan Kucz.
Kłodzko, pl. Bolesława Chrobrego
Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Kłodzku w 1680 roku przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Beyerhoffa i ślusarza Jana Scholza.
Kłodzko, pl. Bolesława Chrobrego
Studnia miejska w Kłodzku – pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, umiejscowiona na kłodzkim rynku.
Żywy Pomnik ARENA – rzeźba plenerowa autorstwa Jerzego Beresia znajdująca się na Wyspie Piasek we Wrocławiu. Rzeźba była jednym z projektów przeznaczonych dla przestrzeni miejskiej przygotowanych z okazji Sympozjum Plastycznego Wrocław '70.
Pomnik Anonimowego Przechodnia – wrocławski pomnik stojący z dwóch stron skrzyżowania ulic Świdnickiej i Piłsudskiego. Składa się z czternastu odlanych z brązu postaci. Został odsłonięty w nocy z 12 na 13 grudnia 2005 roku.
Kolumna Trójcy Świętej w Bystrzycy Kłodzkiej – pochodzący z 1736 roku barokowy monument, autorstwa Antona Jörga, stojący na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej. Pomnik był narzędziem propagandowym, mającym służyć umocnieniu wiary katolickiej i ideowej walce z protestantyzmem.
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w firmie Lauchmann A. G. w Lauchhammer na Łużycach w 1909 r. według projektu prof. Wernera Schwarzberga z Wrocławia i prof. Schapera.
Pomnik Amora na Pegazie (Amor auf dem Pegasus reitend) we Wrocławiu – pomnik położony w Parku Mikołaja Kopernika nad Fosą Miejską, w ciągu Promenady Staromiejskiej przy Ulicy Teatralnej. Ma on formę plenerowej rzeźby monumentalnej ustawionej na wysokim cokole.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Cmentarna 1) – barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena, ufundowana przez Fridricha Frantza Ferdinanda i Marię Magdalenę Winckler w 1706 r. stoi się przy moście na rzece Włodzica.
Wrocław, Grabiszyńska 241
Jagusia, "Mobile Jagusia" – fontanna należąca do całego zespołu rzeźb plenerowych, położonych we Wrocławiu przed zakładami Hutmen S.A. przy ulicy Grabiszyńskiej 241. Na kompozycję budowli składa się basen, w obrębie którego umieszczono figurę wykonaną z miedzi.

Strony