Powiat kłodzki - Rzeźby

Strony

Kłodzko, Wita Stwosza
Most gotycki w Kłodzku – zabytkowy kamienny most nad rzeką Młynówką w Kłodzku w województwie dolnośląskim.
Kłodzko, pl. Bolesława Chrobrego
Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku – późnobarokowa kolumna maryjna wykonana w Kłodzku w 1680 roku przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Beyerhoffa i ślusarza Jana Scholza.
Kłodzko, pl. Bolesława Chrobrego
Studnia miejska w Kłodzku – pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, umiejscowiona na kłodzkim rynku.
Kolumna Trójcy Świętej w Bystrzycy Kłodzkiej – pochodzący z 1736 roku barokowy monument, autorstwa Antona Jörga, stojący na rynku w Bystrzycy Kłodzkiej. Pomnik był narzędziem propagandowym, mającym służyć umocnieniu wiary katolickiej i ideowej walce z protestantyzmem.
Fontanna w Nowej Rudzie – zwana jest Fontanną z grupą figuralną św. Jana Chrzciciela i Jezusa w scenie chrztu. Figury zostały odlane z brązu w firmie Lauchmann A. G. w Lauchhammer na Łużycach w 1909 r. według projektu prof. Wernera Schwarzberga z Wrocławia i prof. Schapera.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Cmentarna 1) – barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena, ufundowana przez Fridricha Frantza Ferdinanda i Marię Magdalenę Winckler w 1706 r. stoi się przy moście na rzece Włodzica.
Figura św. Floriana w Nowej Rudzie – noworudzka rzeźba św. Floriana została wykonana przez nieznanego rzeźbiarza, być może Michaela Ignatza Klahra w 1756 r. z piaskowca. Konchową (muszlową) misę z czerwonego piaskowca wieńczy cokół z figurą, który zdobi inskrypcja: ECCe s. FlorIanVm arDeat.
Pomnik Trójcy Świętej w Lądku-Zdroju – barokowa figura wotywna znajdująca się po zachodniej stronie lądeckiego rynku, wykonana w latach 1739–1742 przez rzeźbiarza Michaela Klahra Starszego.
Figura św. Jana Nepomucena w Nowej Rudzie (ul. Piastów) – barokową rzeźbę św. Jana Nepomucena postawiono w 1752 r. przy moście w miejscu, gdzie strumień Woliborka wpływa do rzeki Włodzica.
Nowa Ruda, Strzelecka 2
Figura Trójcy Świętej w Nowej Rudzie – przy ul. Strzeleckiej 2, zwana Grupą koronacji Maryi przez Trójcę św., wykonana została w stylu późnego baroku z piaskowca w 1798 r. Na wysokim cokole umieszczona jest Trójca św. poniżej MB Bolesna i św. Franciszek Ksawery.
Posąg św. Jana Nepomucena w Bystrzycy Kłodzkiej – pochodzący z 1704 roku barokowy posąg autorstwa bystrzyckiego rzeźbiarza Franza Veita, stojący na pl. Szpitalnym, przy moście nad rzeką Nysą Kłodzką. Jest jest najprawdopodobniej drugą najstarszą figurą św. Jana Nepomucena w Polsce.
Międzylesie, Plac Wolności
Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu – późnobarokowa wolnostojąca konstrukcja architektoniczna, w kształcie słupa, wsparta na cokole, zdobiona figurami świętych.

Strony