Poznań - Pomniki

Strony

Pomnik Karola Świerczewskiego – modernistyczny pomnik istniejący od 1975 do 2009 w Poznaniu na Osiedlu Karola Świerczewskiego (obecnie os. ks. Popiełuszki, przy ul. Grochowskiej). Upamiętniał gen. Karola Świerczewskiego Waltera – Budowniczego Polski Ludowej.
Pomnik ofiar Fortu VII nad Rusałką w Poznaniu (południowy brzeg) – obelisk upamiętniający ofiary nazistowskich mordów z 1940, zlokalizowany w Poznaniu, nad jeziorem Rusałka, na południowym brzegu, około 20 metrów na południe od trasy spacerowej.
Pręgierz w Poznaniu – znajduje się przy południowo-wschodnim narożniku Ratusza w Poznaniu, nieopodal Fontanny Prozerpiny.
Pomnik Katyński w Poznaniu – monument upamiętniający zbrodnię katyńską, zlokalizowany w Poznaniu, w obrębie Dzielnicy Cesarskiej, w Ogrodzie Zamkowym przy Zamku Cesarskim.
Poznań, Plac Wolności
Fontanna Higiei w Poznaniu – pomnik ze sztucznym źródełkiem w centrum Poznania, na Placu Wolności, przed Biblioteką Raczyńskich.
Pomnik Jana Pawła II w Poznaniu – monument upamiętniający papieża Jana Pawła II, zlokalizowany w Poznaniu, na Ostrowiu Tumskim, w pobliżu budynku kurii metropolitalnej.
Pomnik Hipolita Cegielskiego - pomnik zlokalizowany w Poznaniu na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów.
Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Starym Rynku w Poznaniu, na osi ul. Quadro, przebiegającej przez blok zabudowy śródrynkowej.
Pomnik Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu (także: Pomnik Chrystusa Króla) – pomnik zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. A. Fredry, na terenie skweru-ogrodu przed neogotycką plebanią kościoła Najświętszego Zbawiciela (Dzielnica Cesarska).
Pomnik Stanisława Mikołajczyka w Poznaniu – pomnik przedstawiający stojącą postać Stanisława Mikołajczyka, zlokalizowany przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu przy al. Niepodległości 16.
Pomnik Karola Marcinkowskiego – pomnik zlokalizowany w Poznaniu na skrzyżowaniu Alei Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego.
Pomnik kryptologów – pomnik w formie metalowego, trójkątnego obelisku, zlokalizowany w Poznaniu, przed głównym wejściem do Zamku Cesarskiego (ul. Święty Marcin).
Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami – pomnik znajdujący się w Poznaniu na Cytadeli (teren dawnego Fortu Winiary). Dzwon odlany został w pracowni ludwisarskiej rzemiosła artystycznego Saturnina Skubiszyńskiego w Poznaniu.
Adam Mickiewicz był w Wielkopolsce bardzo popularny. W 1828 roku ukazało się pierwsze wydanie poznańskie całej jego dotychczasowej twórczości, a w 1832 roku drugie. Tutaj mieszkał jego brat Franciszek, który osiadł na stałe jako rezydent u Jana Grabowskiego w Łukowie pod Obornikami.
Pomnik Golema – pomnik Golema, postaci mitologicznej, sztucznego człowieka, którego według legendy miał stworzyć praski rabin Jehuda Löw ben Bekalel. Znajduje się w Poznaniu, na Alejach Marcinkowskiego, przed budynkiem Muzeum Narodowego. Odsłonięty w maju 2010, mierzy 2,5 m wysokości.
Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu (PTPN) – jeden z dwóch poznańskich pomników Adama Mickiewicza. Stoi na dziedzińcu gmachu Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego.
Poznań, Młyńska 3
Dzieci Czerwca 1956 (właściwie: Dzieci Czerwca 56) – niewielkie dzieło rzeźbiarskie, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Młyńskiej 3, w bramie starej kamienicy.
Stela Heinza Macka – 18-metrowa rzeźba plenerowa, autorstwa Heinza Macka, zlokalizowana w Poznaniu, w osi centralnej części Alei Marcinkowskiego, bezpośrednio przed starym gmachem Muzeum Narodowego.
Pomnik Cyryla Ratajskiego w Poznaniu, przedwojennego prezydenta miasta. Odsłonięty w dniu 26 kwietnia 2002 roku na Placu Andersa, przed budynkiem Poznańskiego Centrum Finansowego o godz. 13.00. Odsłonięcia pomnika dokonali: wnuczka Cyryla Ratajskiego, p.
Pomnik Mikołaja Kopernika – pomnik upamiętniający Mikołaja Kopernika, zlokalizowany w Poznaniu, na skwerze przed zabudowaniami Zespołu Szkół Łączności na Wilczaku (ul. Przełajowa 4).

Strony