Podlaskie - Pomniki

Strony

Pomnik Obrońców Białegostoku 1939 r. - wykonany w roku 1973 jako pomnik przyrody usytuowany przy al. Jana Pawła II, upamiętniający fakt obrony Białegostoku we wrześniu 1939 roku.
Ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży – znajduje się na ulicy Farnej przy zbiegu ulic Dwornej i Starego Rynku. Upamiętnia aktorkę, która niemal cały okres dzieciństwa i młodości w II Rzeczypospolitej spędziła w Łomży.
Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego – umieszczony w Białymstoku przy Rynku Kościuszki naprzeciw Cekhauzu, w którym mieści się aktualnie Archiwum Państwowe.
Pomnik Jana Pawła II w Suwałkach – pomnik Jana Pawła II przy placu Józefa Piłsudskiego obok konkatedry św. Aleksandra w Suwałkach.
Pomnik ofiar mordu katyńskiego w Osowcu-Twierdzy – kompozycja tworząca jedną całość architektoniczną w formie pomnika, powstała z połączenia monumentu oraz z zielonego pomnika przyrody upamiętniającego 70 rocznicę zbrodni katyńskiej na obywatelach polskich – jeńcach wojennych osadzonych w specjalnych
Pomnik Ludwika Zamenhofa – pomnik w Białymstoku, umiejscowiony na terenie skweru pomiędzy ul. Malmeda i Białówny.
Pomnik żołnierzy 42-go Pułku Piechoty – pomnik umiejscowiony w Białymstoku w Parku Zwierzyniec na terenie Lasu Zwierzynieckiego, upamiętniający fakt odzyskania przez Polskę niepodległości oraz upamiętniający żołnierzy 42 pułku piechoty.
Pomnik Bohaterów Ziemi Białostockiej – pomnik w Białymstoku w formie monumentu o wysokości około 22 m, umiejscowiony na terenie parku Centralnego, naprzeciwko Placu Uniwersyteckiego, upamiętniający poległych i pomordowanych za wolną Polskę mieszkańców Białostocczyzny.
Geograficzny środek Europy jest trudny do jednoznacznego wyznaczenia. Jego położenie można wskazać stosując różne kryteria.

Strony