Małopolskie - Pomniki

Strony

Kopiec Kościuszki – jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, znajduje się na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik (zwanego też Wzgórzem św. Bronisławy) w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej Zwierzyniec.
Pomnik Grunwaldzki w Krakowie – pomnik konny króla Władysława II Jagiełły w Krakowie, na placu Jana Matejki, wzniesiony w 1910 według projektu Antoniego Wiwulskiego; zniszczony w latach 1939-1940 przez Niemców. Zrekonstruowany w 1976 przez Mariana Koniecznego.
Kopiec Józefa Piłsudskiego (Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił) – największy z czterech istniejących do dziś krakowskich kopców, usypany na szczycie Sowińca (najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca) znajdującego się w Lesie Wolskim, w zachodniej części Krakowa na terenie dzi
Pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu – pomnik zlokalizowany przed Starym Cmentarzem przy ul. Narutowicza w Tarnowie, odsłonięty 19 czerwca 1966 roku w 26 rocznicę pierwszego transportu więźniów do Oświęcimia. Projektantami i realizatorami są: Bogdana Drwal i Anatol Drwal.
Aleja Gwiazd w Krakowie – aleja gwiazd umiejscowiona na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie pod Wzgórzem Wawelskim.
Czerwony Domek, Bunkier I – pierwsza prowizoryczna komora gazowa w obozie Auschwitz II (Birkenau), a druga biorąc pod uwagę cały obóz Auschwitz-Birkenau, gdyż wcześniej pełniła tę rolę zaadaptowana kostnica na terenie obozu głównego.
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Krakowie – pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, stojący u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie, autorstwa Czesława Dźwigaja. Odsłonięty został 10 listopada 2008.
Pomnik św. Floriana – wzniesiono w Brzesku w 1731 r. Po pożarze miasta w 1904 roku został odrestaurowany i ustawiony w 1906 r. na środku Rynku Starego Miasta (dzisiejsze ścisłe centrum). Ostatnie prace restauratorskie poczyniono kilka lat temu.
Pomnik Józefa Dietla – pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego znajdujący się na placu Wszystkich Świętych, przed budynkiem magistratu w Krakowie. Pomnik przedstawia Józefa Dietla, wybitnego prezydenta Krakowa, rektora UJ, Honorowego Obywatela Krakowa.
Pomnik Mikołaja Kopernika w Krakowie – według projektu Cypriana Godebskiego powstał w 1899 r., a 8 czerwca 1900 r. został uroczyście odsłonięty na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1953 r.
Pomnik Tadeusza Kościuszki – pomnik w Krakowie na Wawelu poświęcony bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce. Jest wspólnym dziełem lwowskiego rzeźbiarza Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela. Został wykonany z brązu w 1900 roku z inicjatywy Towarzystwa im. Tadeusza Kościuszki.
Judenrampe (niem. Rampa żydowska) – rampa kolejowa położona ok. kilometra na południe od dworca w Oświęcimiu.
Krzyż Katyński w Krakowie – pomnik w postaci krzyża upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej znajdujący się w Krakowie w pobliżu Wawelu na placu im. ojca Adama Studzińskiego, koło kościoła św. Idziego przy ul. Grodzkiej, poświęcony 19 maja 1990 roku.
Pomnik Stanisława Wyspiańskiego – pomnik znajdujący się w Krakowie na niewielkim skwerze przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego przy Alei 3 Maja 1.
Pomnik Adama Mickiewicza (przez krakowian zwany potocznie "Adasiem") – pomnik znajdujący się w Krakowie po wschodniej stronie Rynku Głównego, pomiędzy Sukiennicami a wylotem ulicy Siennej.
Kraków, Księdza Stefana Pawlickiego 1
Kopiec Jana Pawła II – najmłodszy i najmniejszy z krakowskich kopców, usypany na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców na Dębnikach przy ul. ks. Stefana Pawlickiego. Kopiec ma 7 m wysokości (bez krzyża).
Pomnik na Wzgórzu Kaim – pomnik znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim w południowej części dawnej wsi Bieżanów, na zachodnim stoku Wzgórza Kaim, na granicy Krakowa z Wieliczką.
Kopiec Grunwaldzki – kopiec znajduje się w Niepołomicach, na Wężowej Górze (212 m n.p.m.), na zachód od centrum miasta i zamku usypany został w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Strony