Małopolskie - Miejsca historyczne

Plaszow (Płaszów) – niemiecki obóz pracy przymusowej (niem. Zwangsarbeitslager Plaszow des SS- und Polizeiführers im Distrikt Krakau), później przekształcony w obóz koncentracyjny (niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau).
Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu.
Judenrampe (niem. Rampa żydowska) – rampa kolejowa położona ok. kilometra na południe od dworca w Oświęcimiu.
Kaplica grobowa Jastrzębskich – kaplica znajdująca się w pobliżu głównego wejścia na cmentarz parafialny w Dębnie. Powstała w 1906 roku z fundacji Marii Dębińskiej z rodziny Jastrzębskich. Została wzniesiona w stylu neogotyckim według projektu architekta Jana Sas-Zburzyckiego.
Kaplica Hallerów w Dworach – mauzoleum rodziny Hallerów znajduje się we wschodniej części Dworów (dzielnicy Oświęcimia). Jest ona częścią dawnego zespołu dworskiego wybudowanego w pierwszej połowie XIX wieku, podzielonego ul. Zwycięstwa na dwie części.
Mauzoleum generała Józefa Bema – obiekt zlokalizowany w Parku Strzeleckim w Tarnowie.