Kujawsko-pomorskie - Pomniki

Strony

Pomnik Kazimierza Wielkiego – pomnik konny króla Kazimierza Wielkiego autorstwa Mariusza Białeckiego w Bydgoszczy.
Pomnik Żołnierza Polskiego w Grudziądzu, zwany również Pomnikiem Niepodległości.
Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu - zwany również "Ułan i dziewczyna", to rzeźba na Starym Mieście, odsłonięta na koronie muru schodów, prowadzących z ul. Spichrzowej na Błonia Nadwiślańskie, u zbiegu z ul. Ratuszową, w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów.
Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu – odsłonięty 25 października 1853. Pomnik został wykonany z brązu przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka. Ma on 2,6 m wysokości.
Pomnik Henryka Sienkiewicza – pomnik zlokalizowany w Bydgoszczy, ku czci Henryka Sienkiewicza. Odsłonięty w 1927 r. był pierwszym w Polsce pomnikiem ku czci pisarza, po zniszczeniu w czasie II wojny światowej został odbudowany w innej formie w 1968 r.
Ławeczka Generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu − znajduje się na terenie Parku Solankowego przy ul. Zygmunta Wilkońskiego, przy zachodniej alejce łączącej Muszlę Koncertową z Zakładem Przyrodoleczniczym.
Pomnik Leona Barciszewskiego – pomnik przedwojennego prezydenta Gniezna (1925-1932) i Bydgoszczy (1932-1939), zamordowanego przez hitlerowców w listopadzie 1939 r.
Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej – pomnik umieszczony na Starym Rynku w Bydgoszczy, ku czci Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy i regionie bydgoskim.
Bydgoska Aleja Autografów – zbiór płaskorzeźb wmurowanych w nawierzchnię ulicy Długiej w Bydgoszczy, między ulicami Jana Kazimierza i Stefana Batorego, przedstawiających odwzorowane w granicie podpisy osób zasłużonych dla Bydgoszczy. Pierwszy autograf został wmurowany w 2007 roku.
Pomnik Stefana Wyszyńskiego – znajdujący się na terenie Placu Kopernika we Włocławku pomnik poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Pomnik Wolności – pomnik w Bydgoszczy ku czci poległych żołnierzy radzieckich i polskich w czasie walk o wyzwolenie miasta w styczniu 1945 r., oraz upamiętniający powrót Bydgoszczy do Polski 20 stycznia 1920 r.
Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – pomnik urządzony na grobie nieznanego powstańca wielkopolskiego, zmarłego w Bydgoszczy w 1919 r., wskutek odniesionych ran.
Pomnik św. Jana Nepomucena – nepomuk położony w pobliżu katedry w Bydgoszczy. Jedna z najstarszych wolno stojących rzeźb św. Jana Nepomucena w północnej Polsce.
Trzy Gracje – posągi w Bydgoszczy, położone przy ul. Stary Port, na nabrzeżu Brdy.
Pomnik flisaka stojący na toruńskim rynku Starego Miasta to fontanna zwieńczona statuetką. Pomnik przedstawia flisaka grającego na skrzypcach otoczonego przez żaby.
Pomnik Artylerii Polskiej w Toruniu – zespół pomnikowy odsłonięty 12 października 1980 na placu Zwycięstwa, uzupełniony w 1993 o tablicę pamiątkową Oficerskiej Szkoły Artylerii.
Pomnik Jana Pawła II w Toruniu – pomnik znajdujący się na terenie toruńskich Jordanek, przy zbiegu Alei Jana Pawła II i Wałów gen. Władysława Sikorskiego.

Strony