Kujawsko-pomorskie - Pomniki

Strony

Pomnik Kazimierza Wielkiego – pomnik konny króla Kazimierza Wielkiego autorstwa Mariusza Białeckiego w Bydgoszczy.
Pomnik Żołnierza Polskiego w Grudziądzu, zwany również Pomnikiem Niepodległości.
Pomnik ułana z dziewczyną w Grudziądzu - zwany również "Ułan i dziewczyna", to rzeźba na Starym Mieście, odsłonięta na koronie muru schodów, prowadzących z ul. Spichrzowej na Błonia Nadwiślańskie, u zbiegu z ul. Ratuszową, w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów.
Pomnik Henryka Sienkiewicza – pomnik zlokalizowany w Bydgoszczy, ku czci Henryka Sienkiewicza. Odsłonięty w 1927 r. był pierwszym w Polsce pomnikiem ku czci pisarza, po zniszczeniu w czasie II wojny światowej został odbudowany w innej formie w 1968 r.
Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu – odsłonięty 25 października 1853. Pomnik został wykonany z brązu przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka. Ma on 2,6 m wysokości.
Bydgoska Aleja Autografów – zbiór płaskorzeźb wmurowanych w nawierzchnię ulicy Długiej w Bydgoszczy, między ulicami Jana Kazimierza i Stefana Batorego, przedstawiających odwzorowane w granicie podpisy osób zasłużonych dla Bydgoszczy. Pierwszy autograf został wmurowany w 2007 roku.
Ławeczka Generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu − znajduje się na terenie Parku Solankowego przy ul. Zygmunta Wilkońskiego, przy zachodniej alejce łączącej Muszlę Koncertową z Zakładem Przyrodoleczniczym.
Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej – pomnik umieszczony na Starym Rynku w Bydgoszczy, ku czci Polaków zamordowanych wskutek terroru hitlerowskiego i stalinowskiego w Bydgoszczy i regionie bydgoskim.
Pomnik Leona Barciszewskiego – pomnik przedwojennego prezydenta Gniezna (1925-1932) i Bydgoszczy (1932-1939), zamordowanego przez hitlerowców w listopadzie 1939 r.
Pomnik Stefana Wyszyńskiego – znajdujący się na terenie Placu Kopernika we Włocławku pomnik poświęcony kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Pomnik Wolności – pomnik w Bydgoszczy ku czci poległych żołnierzy radzieckich i polskich w czasie walk o wyzwolenie miasta w styczniu 1945 r., oraz upamiętniający powrót Bydgoszczy do Polski 20 stycznia 1920 r.
Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – pomnik urządzony na grobie nieznanego powstańca wielkopolskiego, zmarłego w Bydgoszczy w 1919 r., wskutek odniesionych ran.
Pomnik św. Jana Nepomucena – nepomuk położony w pobliżu katedry w Bydgoszczy. Jedna z najstarszych wolno stojących rzeźb św. Jana Nepomucena w północnej Polsce.
Trzy Gracje – posągi w Bydgoszczy, położone przy ul. Stary Port, na nabrzeżu Brdy.
Pomnik Artylerii Polskiej w Toruniu – zespół pomnikowy odsłonięty 12 października 1980 na placu Zwycięstwa, uzupełniony w 1993 o tablicę pamiątkową Oficerskiej Szkoły Artylerii.
Pomnik Jana Pawła II w Toruniu – pomnik znajdujący się na terenie toruńskich Jordanek, przy zbiegu Alei Jana Pawła II i Wałów gen. Władysława Sikorskiego.
Pomnik flisaka stojący na toruńskim rynku Starego Miasta to fontanna zwieńczona statuetką. Pomnik przedstawia flisaka grającego na skrzypcach otoczonego przez żaby.

Strony