Powiat otwocki - Religia

Strony

Otwock, Mikołaja Kopernika 1
Kościół św. Wincentego à Paulo w Otwocku – świątynia rzymskokatolicka mieszcząca się przy ulicy Kopernika 1 w Otwocku.
Kołbiel, Tadeusza Kościuszki 25
Kościół Świętej Trójcy w Kołbieli – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu mińskiego-św. Antoniego diecezji warszawsko-praskiej.
Otwock, Hugona Kołłątaja 80/82
Parafia Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku należy do dekanatu Otwock-Kresy diecezji warszawsko-praskiej, metropolii warszawskiej. Powstała w 1950 z podziału parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Kościół parafialny wybudowany w latach 80. XX wieku. Mieści się przy ulicy Kołłątaja.
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej – rzymskokatolicki kościół w stylu gotyku nadwiślańskiego, przy ul. Piotra Skargi 24 w Józefowie. Kościół jest wpisany do rejestru zabytków. W 1925 roku został wyposażony w organy i drewnianą ambonę.
Kołbiel, Jana Kilińskiego
Cmentarz żydowski w Kołbieli – znajduje się w lesie na północ od wsi, na przedłużeniu ulicy Kilińskiego, został założony w XIX wieku. Ma powierzchnię 0,5 ha.
Kościół mariawicki w Pogorzeli – nieczynna zdesakralizowana świątynia, będąca kiedyś użytkowana przez Kościół Katolicki Mariawitów.
Kościół św. Jana Chrzciciela – kościół rzymskokatolicki przy ulicy Jana Kasprowicza 2 w Józefowie–Michalinie. W 1994 roku powstała trzecia parafia na terenie Józefowa. Dnia 17 lipca 1994 ks. Biskup Ordynariusz poświęcił krzyż i plac pod budowę kaplicy, kościoła i domu parafialnego.
Cmentarz żydowski w Karczewie – został założony w XIX wieku i zajmuje powierzchnię 2 ha, na której zachowało się około pięćdziesięciu nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1876 roku.
Józefów, Błota, Księdza Wincentego Malinowskiego 34
Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego – kościół rzymskokatolicki w Józefowie-Błotach.
Karczew, Księdza Władysława Żaboklickiego 41
Karczew, Żaboklickiego
Kościół świętego Wita w Karczewie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Otwock-Kresy diecezji warszawsko-praskiej.
Cmentarz żydowski w Otwocku (właściwie w granicach administracyjnych Karczewa-Anielina, lecz powszechnie nazywany otwockim, dla odróżnienia od właściwego cmentarza w Karczewie) przy ul. Hrabiego został założony w XIX wieku.
Otwock, Józefa Sowińskiego 17
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Otwocku – należy do dekanatu otwockiego diecezji warszawsko-praskiej, metropolii warszawskiej. Powstała w 1983 z podziału parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Otwocku. Kościół parafialny wybudowany w latach 90. XX wieku. Mieści się przy ulicy Sowińskiego.
Cmentarz żydowski w Sobieniach-Jeziorach – kirkut służący niegdyś żydowskiej społeczności Sobieni-Jezior. Nie wiadomo dokładnie kiedy powstał, być może było to w XIX wieku.
Józefów, Wiślana 5
Synagoga w Józefowie – prywatny dom modlitwy urządzony w drewnianym domu znajdującym się przy ulicy Wiślanej 5. Wewnątrz, na ścianach sali głównej, znajdowały się polichromie. Fragment dachu nad tym pomieszczeniem był ruchomy i w okresie Święta Szałasów uchylano go za pomocą specjalnego kołowrotu.
Celestynów, Prymasa Stefana Wyszyńskiego 3
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Celestynowie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Otwock-Kresy diecezji warszawsko-praskiej. Erygowana w 1929. Mieści się przy placu Stefana Wyszyńskiego 3. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Otwock, Ługi 58A
Parafia Miłosierdzia Bożego w Otwocku należy do dekanatu Otwock-Kresy diecezji warszawsko-praskiej, metropolii warszawskiej. Powstała w 1989 z podziału parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Otwocku. Kościół parafialny wybudowany w latach 90. XX wieku. Mieści się przy ulicy Ługi.
Wiązowna, Kościelna 65
Parafia Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wiązownie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie otwockim diecezji warszawsko-praskiej. Erygowana w 1589. Mieści się przy ulicy Kościelnej. Prowadzą ją księża diecezjalni. Aktualni wikariusze  :ks. Jacek Stefek i ks. Waldemar Kozłowski.

Strony