Płock - Religia

Strony

Płock, Kazimierza Wielkiego 27
Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku – katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.
Płock, Tumska 2
Zamek książąt mazowieckich w Płocku – gotycka budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego, siedziba książąt mazowieckich do końca XV wieku.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Płocku – najstarsza katolicka świątynia rzymskokatolicka i najcenniejszy zabytek Płocka, położona na wznoszącym się 60 m nad Wisłą Wzgórzu Tumskim, miejsce spoczynku władców Polski. Katedra jest siedzibą parafii, której patronem jest św. Zygmunt.
Płock, Kazimierza Wielkiego 27
Płock, Stary Rynek 14/18
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku - sanktuarium rzymskokatolickie, zwane też Betlejem Miłosierdzia Bożego.
Płock, Wieczorka 1
Kościół św. Bartłomieja w Płocku (płocka fara) – najstarszy kościół parafialny miasta, jeden z jego cenniejszych zabytków, matka parafii Płocka. Jego patronem jest św. Bartłomiej Apostoł. Proboszczem parafii jest ks. kan. Wiesław Gutowski. Z kościoła corocznie wychodzi pielgrzymka do Skępego.
Płock, Józefa Kwiatka 7
Mała Synagoga w Płocku – synagoga znajdująca się w Płocku przy ulicy Kwiatka 7. Jest obecnie jedyną zachowaną wolno stojącą synagogą w dawnym województwie płockim.
Płock, Dobrzykowska 2
Kościół Rzymskokatolicki Św. Benedykta w Płocku znajduje się w dzielnicy Radziwie. Stoi przy ul. Dobrzykowskiej. Obok niego znajduje się plebania, w której w 1964 r. przebywał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II).
Płock, Tadeusza Kościuszki 16
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Dominika – jeden z najstarszych kościołów w Płocku. Znajduje się przy ulicy Kościuszki 16.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na osiedlu Imielnica w Płocku należy do parafii pw św. Jakuba Apostoła.
Płock, Kossobudzkiego 10
Parafia św. Jadwigi Królowej w Płocku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie płockim zachodnim, w diecezji płockiej. Parafia powstała 23 kwietnia 1981. Jej obecnym proboszczem od 1986 roku jest ks. kan. Stanisław Kaźmierczak. Pomaga mu czterech wikariuszy: ks. mgr. Ryszard Raczkowski, ks. mgr.
Płock, Nowowiejskiego 2
Kościół Św. Jana Chrzciciela w Płocku znajduje się na Starym Mieście obok Seminarium Duchownego.
Kościół św. Aleksego w Płocku – zlokalizowany jest na osiedlu Trzepowo. Pierwsza wzmianka o kościele zachowała się 1814 r. Obecny kościół powstał prawdopodobnie pod koniec XV lub na początku XVI wieku. W czasie okupacji kościół był zamknięty od 1941 r.
Płock, Tadeusza Gierzyńskiego 29
Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Płocku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie płockim wschodnim, w diecezji płockiej. Parafia powstała 5 lipca 1991. Jej obecnym proboszczem jest ks. Stanisław Górski. Kaplica parafialna pw. Matki Boskiej Fatimskiej wybudowana w 1992.
Płock, Świętego Wojciecha 2
Telefon: +48242667779
Parafia pod wezwaniem św. Wojciecha w Płocku – erygowana 13 listopada 1988 roku przez biskupa Zygmunta Kamińskiego. Budową kaplicy i organizowaniem parafii zajął się ks. kan. Henryk Zagórowicz. 8 grudnia 1993 sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha oraz poświęcono dom parafialny.
Płock, Adama Asnyka 2
Parafia Ducha Świętego w Płocku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie płockim zachodnim, w diecezji płockiej. Parafia powstała 23 marca 1995. Jej obecnym proboszczem jest ks. Zbigniew Jerzy Zbrzezny. Kościół parafialny pw. Dobrego Pasterza zbudowany w latach 2000–2003. Mieści się przy ulicy Asnyka.
Parafia Świętego Józefa w Płocku – rzymskokatolicka parafia w dekanacie płockim wschodnim, w diecezji płockiej. Parafia powstała 20 maja 1982. Jej obecnym proboszczem jest ks. Andrzej Adam Smoleń. Kościół parafialny pw. Miłosierdzia Bożego wybudowany w latach 1995-2000. Mieści się przy ulicy Górnej.
Płock, Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego
Kościół św. Stanisława Kostki w Płocku, popularnie zwany Stanisławówką – największa świątynia Płocka.
Płock, Generała Tadeusza Kutrzeby 2
Parafia Świętego Krzyża - rzymskokatolicka parafia erygowana 5 lipca 1991 przez biskupa Zygmunta Kamińskiego.

Strony