Wielkopolskie - Religia

Strony

Opactwo cystersów w Lądzie – zabytkowy zespól klasztorny w Lądzie, dawny klasztor cystersów, obecnie placówka salezjanów – Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Od 2009 uznany za Pomnik historii.
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – obecnie największy kościół w Polsce, znajdujący się w województwie wielkopolskim w miejscowości Licheń Stary niedaleko Konina. Położony jest na terenie sanktuarium maryjnego, ważnego katolickiego ośrodka religijnego w kraju.
Poznań, Ostrów Tumski 17
Telefon: 618529642
Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I.
Gniezno, Kolegiaty 1
Telefon:  (0-61) 428-40-80
Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP.
Parafia Najświętszej Maryi Panny – jest jedną z 7 parafii leżącą w granicach dekanatu zagórowskiego. Erygowana w 1890 roku. Prowadzą ją księża Salezjanie.
Poznań, Franciszkańska 1
Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych w Poznaniu Prowincji Gdańskiej mieści się u podnóża Góry Przemysła (Góry Zamkowej).
Poznań, Gołębia
Telefon: 618526950
Bazylika kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu (także pod nazwą: Fara Poznańska) – barokowy kościół farny i zarazem kolegiacki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu, należący do parafii MB Nieustającej Pomocy i św.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.
Klasztor filipinów na Świętej Górze – zespół klasztorny filipinów wraz z barokowym kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Filipa Neri zbudowanym na wzór weneckiej bazyliki Santa Maria della Salute w Głogówku koło Gostynia.
Kalisz, Plac Świętego Józefa 7
Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu – kościół w Kaliszu, w Śródmieściu, przy placu św.
Trzemeszno, Plac Kosmowskiego 8
Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Trzemesznie – kościół z 1. połowy XII wieku, postawiony w formie bazylikowej.
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Tulcach przy ul. Pocztowej 1, wzniesiony w I poł. XIII wieku z fundacji rodu Łodziów w stylu późnoromańskim, przebudowywany w XV i XVI wieku, rozbudowany w 1784.
Kościół pw. św. Józefa i klasztor karmelitów bosych w Poznaniu – barokowa świątynia znajdująca się w dzielnicy Św. Wojciech, na Wzgórzu Św. Wojciecha, naprzeciwko kościoła św. Wojciecha. Jest to pierwszy kościół w Polsce poświęcony św. Józefowi. Jest to sanktuarium diecezjalnym św.
Owińska, Plac Przemysława 12
Klasztor Cysterek w Owińskach - dawny kościół i klasztor cysterek znajdujący się we wsi Owińska, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak. Obecnie kościół służy jako świątynia parafialna, natomiast klasztor mieści Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych.
Poznań, Ostrów Tumski 10
Kościół Najświętszej Marii Panny (in summo) w Poznaniu – gotycki kościół na Ostrowie Tumskim wraz z resztkami wczesnopiastowskiego palatium.
Kościół klasztorny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubiniu
Kościół parafialny pod wezwaniem Najświetszej Maryi Panny Królowej Świata i świętej Małgorzaty. Sanktuarium Matki Bożej Parkowskiej.
Owińska, Plac Przemysława 12
Telefon: +48 61 812 65 02
Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Owińskach – rzymskokatolicka parafia w Owińskach, należy do dekanatu czerwonackiego archidiecezji poznańskiej. Została utworzona w XIV wieku. Prowadzą ją sercanie biali. Mieści się przy placu Przemysława.
Koło, Klasztorna 1
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i klasztor bernardynów w Kole – późnogotycki i późnobarokowy kompleks z XV i XVIII wieku. Powstał z fundacji księżnej Anny Sochaczewskiej. Od XV wieku do 1716 r.

Strony