Kalisz - Religia

Strony

Kalisz, Plac Świętego Józefa 7
Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu – kościół w Kaliszu, w Śródmieściu, przy placu św.
Kalisz, Stawiszyńska 2
Kościół rektoralny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu - kościół rektorski należący dawniej do zakonu bernardynów, obecnie do jezuitów. Mieści się na początku ulicy Stawiszyńskiej w Kaliszu.
Kalisz, Adama Asnyka 54/56
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Kalisz II. Mieści się przy ulicy Asnyka. Duszpasterstwo prowadzą w niej księża diecezjalni. Erygowana w roku 1952 przez biskupa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks.
Kalisz, Kanonicka 5
Katedra św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu - kościół wzniesiony w latach 1253-1257 w stylu gotyckim z fundacji Bolesława Pobożnego. Wielokrotnie przebudowywany. Posiada trzy nawy, wieżę oraz kaplicę w stylu neogotyckim, dekorowaną malowidłami i witrażami Włodzimierza Tetmajera.
Kalisz, Górnośląska 1
Cmentarz Miejski w Kaliszu, cmentarz katolicki położony w dzielnicy Kalisza, zwanej Rogatką, założony w 1807, jeden z najstarszych polskich cmentarzy, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 1954; spoczywają na nim prochy wielu zasłużonych kaliszan i mieszkańców Kaliskiego.
Kalisz, Górnośląska 8
Cmentarz grecko-prawosławny w Kaliszu (Grecka Góra) – cmentarz prawosławny w Kaliszu, na Czaszkach, założony w 1786, jeden z najstarszych polskich cmentarzy, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 1996.
Kalisz, Harcerska 2
Cmentarz ewangelicko-augsburski w Kaliszu, Góra Luterska, cmentarz protestancki położony w dzielnicy Kalisza zwanej zwyczajowo Rogatką, założony przed 1689; jeden z najstarszych polskich cmentarzy, najstarsza zachowana nekropolia w Kaliszu, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 19
Kalisz, Bolesława Pobożnego 103
Kościół św. Wojciecha w Kaliszu – kościół położony w dzielnicy Zawodzie, tuż obok rezerwatu archeologicznego; drewniany, o konstrukcji zrębowej, oszalowany osmolonymi tarcicami sosnowymi; wybudowany w 1798.
Kalisz, Niecała 1
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Łódź diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Kalisz, Ukraińska
Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Kaliszu, cmentarz wojskowy położony w dzielnicy Szczypiorno w Kaliszu, założony w 1914 jako cmentarz jeniecki przy pruskim obozie jeńców rosyjskich, angielskich i francuskich, od 1917 cmentarz obozowy przy obozie legionistów polskich, od 1921 cmentarz obozowy przy obozie
Kolegiata św. Pawła Apostoła w Kaliszu – kolegiata w Kaliszu, na Zawodziu, romańska, wzniesiona po 1145 z fundacji Mieszka III Starego, spalona w 1233, odbudowana; zniszczona w 1331 w czasie najazdu krzyżackiego, popadła w ruinę; miejsce pochówku władców Polski.
Kalisz, Kolegialna 2
Kościół św. Wojciecha i św.
Kalisz, Częstochowska 51
Kościół św. Gotarda w Kaliszu – parafialna świątynia rzymskokatolicka, zlokalizowana w Kaliszu w dzielnicy Rypinek, przy ulicy Częstochowskiej (adres parafii św. Gotarda: ulica Kordeckiego 3).
Kalisz, Śródmiejska 43
Kościół św. Józefa i św. Piotra z Alkantary w Kaliszu - zabytkowy kościół poreformacki mieszczący się w Kaliszu, przy ulicy Śródmiejskiej róg Harcerskiej.
Kalisz, Sukiennicza 7
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kaliszu - rzymskokatolicki kościół parafialny, należący do zakonu franciszkanów konwentualnych.
Kalisz, Majków, Stefana Żeromskiego 26-28
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kaliszu – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Kalisz I. Erygowana w roku 1984 przez księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. Mieści się przy ulicy Żeromskiego.
Kalisz, Dobrzecka 186
Kościół Świętego Michała Archanioła w Kaliszu - rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Kaliszu, w dzielnicy Dobrzec, przy ulicy Dobrzeckiej.
Kalisz, Podmiejska 21
Nowy cmentarz żydowski w Kaliszu – kirkut w Kaliszu, na Widoku, leżący przy ul. Podmiejskiej 21, został założony w 1919; wraz z domem przedpogrzebowym wpisany do rejestru zabytków w 2002.
Kalisz, Nowy Świat
Stary cmentarz żydowski w Kaliszu – kirkut w Kaliszu, na Czaszkach, leżący przy ul. Nowy Świat został założony w 1287 roku. Podczas II wojny światowej Niemcy doszczętnie zdewastowali teren cmentarza, używając nagrobków do wybrukowania Kanału Rypinkowskiego.

Strony