Łódzkie - Religia

Strony

Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie (archikolegiata łęczycka) – kościół znajdujący się w pobliżu dawnej lokalizacji wczesnośredniowiecznego grodu. Należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.
Archikatedra św. Stanisława Kostki w Łodzi
Bazylika Matki Bożej w Gidlach – kościół klasztorny Dominikanów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gidlach wybudowany w latach 1640-1655, wczesnobarokowy. Wnętrze bogato dekorowane, wyposażenie XVIII wiek, m.in.
Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Sulejowie – położony w Podklasztorzu (obecnie dzielnica Sulejowa) jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.
Klasztor Franciszkanów w Łodzi (Łagiewniki) – franciszkański klasztor katolicki w Łodzi, należący do warszawskiej Prowincji Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.
Łowicz, Stary Rynek 24/30
Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Łowiczu – kościół znajdujący się przy Starym Rynku, nazywany "Mazowieckim Wawelem", miejsce wiecznego spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 często rezydowali w będącym ich własnością Łowiczu.
Parafia św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie – Jedna z 9 parafii rzymskokatolickich dekanatu tomaszowskiego diecezji radomskiej. Erygowana w 1789 roku przy opactwie cystersów. W latach 1819-1986 była obsługiwana przez księży diecezjalnych. Od 1986 ponownie przez cystersów.
Cmentarz na Mani w Łodzi – cmentarz rzymskokatolicki pw. św. Antoniego. Mieści się w Łodzi przy ulicy Solec 11. Cmentarz znajduje się w dzielnicy Polesie, na małym osiedlu Mania, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Parku na Zdrowiu i jego naturalnego przedłużenia - tzw.
Łódź, Kurczaki 81
Cmentarz rzymskokatolicki św. Wojciecha w Łodzi jest położony na południowej części Łodzi przy ulicy Kurczaki 81. Popularnie jest nazywany cmentarzem na Kurczakach.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Leonarda – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Pajęczno archidiecezji częstochowskiej.
Wieluń, Augustiańska 8
Kolegiata Bożego Ciała, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – kościół w Wieluniu będący kościołem parafialnym parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu oraz kościołem kolegiackim kapituły kanoników przy sanktuarium.
Łask, Warszawska 15
Kolegiata Nawiedzenia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku - zabytkowy kościół z 1525 roku, gotycki, przebudowany po pożarze 1749. Bogate wnętrze, obrazy, portrety, rzeźby, głównie XVI i XVIII wiek.
Radomsko, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 96
Kościół św. Wojciecha w Białej Rawskiej – zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wojciecha z początku XVI wieku. Obecny wygląd świątynia uzyskała po odbudowach po pożarach z końcu XVII wieku i z 1846 roku oraz dobudowaniu w 2. połowie XIX wieku neogotyckiej fasady.
Radomsko, Świętej Królowej Jadwigi 93
Parafia Świętej Jadwigi Królowej w Radomsku – parafia rzymskokatolicka w Radomsku. Należy do Dekanatu Radomsko – Najświętszego Serca Pana Jezusa archidiecezji częstochowskiej. Została utworzona w 1988 roku. Kościół parafialny w budowie od 1997.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Wielkiej Woli – Jedna z 10 parafii dekanatu żarnowskiego diecezji radomskiej. Parafię prowadzą księża diecezjalni.

Strony