Powiat wieluński - Religia

Strony

Wieluń, Augustiańska 8
Kolegiata Bożego Ciała, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia – kościół w Wieluniu będący kościołem parafialnym parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu oraz kościołem kolegiackim kapituły kanoników przy sanktuarium.
Kościół ewangelicki w Wieluniu - pierwotnie był to kościół przyklasztorny sióstr bernardynek został zbudowany wraz z klasztorem w latach 1612-15 z fundacji Anny Koniecpolskiej. Konsekracja kościoła odbyła się 14 grudnia 1616 roku, w jej przeddzień w podziemiach pochowano fundatorkę.
Kościół Świętego Wojciecha Biskupa Męczennika– rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wieluń- św. Wojciecha archidiecezji częstochowskiej.
Kościół pw. św. Józefa w Wieluniu należał do zespołu zabudowań dawnego kolegium pijarskiego i pełnił funkcję świątyni przyklasztornej. W 1957 kościół stał się świątynią parafialną.
Wieluń, Krakowskie Przedmieście 1
Kościół pw. św. Mikołaja w Wieluniu wraz ze szpitalem został wzniesiony poza murami miejskimi w latach 1370-1380 z fundacji Władysława Opolczyka, książę ten sprowadził także do Wielunia w 1388 roku paulinów.
Wieluń, Reformacka 1
Klasztor Franciszkanów w Wieluniu − franciszkański dom zakonny, wchodzący w skład prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, na terenie archidiecezji częstochowskiej, w województwie łódzkim, położony poza murami miasta Wieluń.
Wieluń, Krakowskie Przedmieście 5
Cerkiew pw. Przenajświętszej Bogarodzicy Maryi w Wieluniu, obecnie Wieluński Dom Kultury.
Wieluń, Wiśniowa 1
Kościół św. Barbary w Wieluniu wzniesiony w 1521 roku w formie zbliżonej do kościółków w typie wieluńskim, wówczas poza miastem, miał chronić przed zarazą.
Dąbrowa, Świętego Wawrzyńca 19
Kościół Świętego Wawrzyńca – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wieluń - Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia archidiecezji częstochowskiej.
Kościół świętego Kazimierza Królewicza – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Osjaków archidiecezji częstochowskiej. Jedyny rejestrowany zabytek miejscowości.
Wieluń, Palestrancka 7
Cerkiew pw. św. Włodzimierza w Wieluniu funkcjonowała od roku 1852 do 1902, gdy została zastąpiona większą Cerkwią Przenajświętszej Bogarodzicy Maryi. W okresie międzywojennym w budynku funkcjonowało jedno z wieluńskich kin, a obecnie jedna z bibliotek.

Strony