Powiat cieszyński - Religia

Strony

Kościół św. Mikołaja w Cieszynie, romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. W latach 50. XX wieku określono datę jej powstania na pierwszą połowę XI w., natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku.
Cieszyn, Plac Kościelny 1
Telefon: 33 857 96 69
Kościół Jezusowy w Cieszynie – to największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. W kościele znajduje się 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może on pomieścić około 6 tysięcy osób.
Ustroń, Nierodzim, Zabytkowa 15
Kościół pod wezwaniem św. Anny w Nierodzimiu - dzielnicy Ustronia.
Ustroń, Nierodzim, Ignacego Daszyńskiego 15
Kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku, po rozbudowach w wieku XIX.
Ustroń, Sanatoryjna 8
Parafia pw. Świętego Brata Alberta w Ustroniu Zawodziu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ustroniu. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Obszar parafii w 2005 zamieszkiwało ok. 550 katolików, jednak służy ona również miejscowym kuracjuszom.
Cieszyn, Plac Dominikański 2
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie, gotycka świątynia wybudowana w XIII wieku. Początkowo należący do dominikanów nosił tytuł Najświętszej Maryi Panny. Podczas reformacji (w latach 1544-1611) przejęty został przez ewangelików. Od 1611 do 1789 ponownie przeszedł w ręce zakonu.
Brenna, Księdza Rudolfa Juroszka 7
Parafia św. Jana Chrzciciela w Brennej – parafia rzymskokatolicki w dekanacie skoczowskim, obejmuje większość obszaru Brennej. W 2005 zamieszkiwało ją ok. 4000 katolików. Utworzona w roku 1784 i należała do dekanatu bielskiego. W 1804 roku weszła w skład powstałego w 1777 dekanatu skoczowskiego.
Kościół Świętego Krzyża w Istebnej – kościół obrządku rzymskokatolickiego w osiedlu Kubalonka w Istebnej. Położony nieco poniżej siodła przełęczy, po jej południowej stronie, tuż ponad drogą z Wisły do Istebnej.
Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej w Cieszynie jest jedną z dwóch (obok Starego Cmentarza Żydowskiego) izraelickich nekropolii w mieście.
Pierściec, Księdza Antoniego Langera 2
Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Pierśćcu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Pierśćcu. Należy do dekanatu Skoczów diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1785, kościół parafialny wybudowano w latach 1887-1888. W 2005 zamieszkiwało ją około 1800 katolików.
Goleszów, Spółdzielcza 9
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie – parafia luterańska w Goleszowie, należąca do diecezji cieszyńskiej. Mieści się przy ulicy Spółdzielczej. Posiada filiały w Godziszowie, Kisielowie, Kozakowicach Dolnych oraz Lesznej Górnej.
Koniaków, Centrum 324
Parafia Świętego Bartłomieja w Koniakowie – parafia rzymskokatolicka w Koniakowie, należąca do dekanatu Istebna, diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ponad 3000 katolików.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wiśle – parafia rzymskokatolicka w Wiśle, w dekanacie wiślańskim diecezji bielsko-żywieckiej. Jest najstarszą w mieście, została erygowana 28 maja 1957.
Zamarski, Cieszyńska 1
Telefon: 33 856 95 58
Kościół pod wezwaniem Świętego Rocha w Zamarskach – zabytkowy, drewniany kościół parafialny parafii św. Rocha w centrum Zamarsk. Wybudowany w 1731, z wieżą z końca XVI wieku. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego, w pętli pszczyńskiej.
Górki Wielkie, Zofii Kossak 130
Parafia św. Jana Sarkanda w Górkach Wielkich − parafia rzymskokatolicka położona w dekanacie skoczowskim, w diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ok. 840 katolików.
Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej – kaplica w Wiśle, znajdująca się na terenie rezydencji prezydenta RP. Kaplica znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.
Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła w Wiśle – ewangelicko-augsburski kościół parafialny znajdujący się w Wiśle, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Kościół jest położony na ul. 1 Maja 49, w centrum miasta, tuż przy głównym deptaku.
Skoczów, Kościelna 10
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Skoczowie, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Skoczów diecezji bielsko-żywieckiej.
Cieszyn, Liburnia 1
Kościół św. Jerzego w Cieszynie – świątynia pochodząca z przełomu XIV/XV w.. W 1420 wzmiankowany jako kościół filialny. Początkowo pw. Świętej Trójcy, następnie Świętego Krzyża. Zlokalizowany poza obrębem murów miejskich na tzw. Przedmieściu Frysztackim.

Strony