Brenna

0

Brenna - wieś gminna położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Brenna.

Warto zobaczyć

Brenna, Księdza Rudolfa Juroszka 7
Parafia św. Jana Chrzciciela w Brennej – parafia rzymskokatolicki w dekanacie skoczowskim, obejmuje większość obszaru Brennej. W 2005 zamieszkiwało ją ok. 4000 katolików. Utworzona w roku 1784 i należała do dekanatu bielskiego. W 1804 roku weszła w skład powstałego w 1777 dekanatu skoczowskiego.
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – park krajobrazowy położony w województwie śląskim. Obejmuje porośnięte lasem pasma górskie Beskidu Śląskiego: pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry. Na terenie parku znajdują się źródła Białej i Czarnej Wisełki – dwóch potoków dających początek Wiśle.
Brenna, Księdza Erwina Miklera 9a
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Brennej-Górkach – parafia luterańska w Brennej, należąca do diecezji cieszyńskiej. Mieści się przy ulicy księdza E. Miklera. Swym zasięgiem obejmuje gminę i zrzesza ok. 950 wiernych (2005 r.).
Brenna, Leśnica, Leśnica 118
Parafia św. Jana Nepomucena w Brennej-Leśnicy – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Brennej, w przysiółku Leśnica. Należy do dekanatu Skoczów diecezji bielsko-żywieckiej.
Orłowa (813 m n.p.m.) - góra w Beskidzie Śląskim, w północnej części Pasma Równicy.
Horzelica (797 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie w grzbiecie Starego Gronia w Beskidzie Śląskim.
Stary Groń (798 m n.p.m.) – ogólna nazwa dość długiego grzbietu górskiego w Beskidzie Śląskim na terenie Brennej. Grzbiet ten odchodzi w kierunku północno-zachodnim od kulminacji Grabowej w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego i rozdziela doliny Leśnicy i Hołcyny.