Gmina Goleszów

0

Gmina Goleszów - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskm.

Warto zobaczyć

Bażanowice, Folwarczna
Zamek w Bażanowicach to potoczna nazwa budynku mieszkalnego pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku, gruntownie przebudowanego w 1894 roku. Murowany budynek został wzniesiony na planie czworoboku, zwieńczonego dwuspadowym dachem porytym dachówką.
Zamek w Dzięgielowie – renesansowy dwór obronny lub inaczej zamek rycerski w Dzięgielowie, w powiecie cieszyńskim. Leży we wschodniej części wsi, nad potokiem Dzięgielówką, na skrzyżowaniu dróg z Cieszyna do Ustronia i z Goleszowa do Trzyńca.
Goleszów, Spółdzielcza 9
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie – parafia luterańska w Goleszowie, należąca do diecezji cieszyńskiej. Mieści się przy ulicy Spółdzielczej. Posiada filiały w Godziszowie, Kisielowie, Kozakowicach Dolnych oraz Lesznej Górnej.
Goleszów, Wolności 8
Parafia pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Goleszowie − parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Goleszowie. Należy do dekanatu Goleszów diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ponad 1800 katolików.
Parafia Świętego Marcina w Lesznej Górnej – parafia rzymskokatolicka w Lesznej Górnej, należąca do dekanatu Goleszów, diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją około 200 katolików.
Zadni Gaj – leśny, częściowy rezerwat przyrody w miejscowości Cisownica w gminie Goleszów w województwie śląskim. Utworzony w 1957 r., posiada powierzchnię 5,77 ha.
Puńców, Sportowa 1
Kościół św. Jerzego w Puńcowie – rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Puńcowie, w powiecie cieszyńskim, w województwie śląskim. Należy do dekanatu Goleszów diecezji bielsko-żywieckiej.
Tuł (621 m n.p.m.) – niewysoki szczyt na Pogórzu Cieszyńskim w wododziale Wisły i Odry, na wschód od Lesznej Górnej. Orograficznie znajduje się w grzbiecie, stanowiącym przedłużenie pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim.
Schronisko "Pod Tułem" - dawne schronisko turystyczne, obecnie restauracja z salą bankietową i pokojami noclegowymi. Położone na wysokości 430 m n.p.m. leży znacznie na północ od szczytu Tułu, w rzeczywistości na północno-zachodnim stoku wzgórza Zagoj (512 m n.p.m.).