Powiat cieszyński

0

Powiat cieszyński - powiat ziemski w województwie śląskim.

Warto zobaczyć

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Kościół św. Mikołaja w Cieszynie, romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. W latach 50. XX wieku określono datę jej powstania na pierwszą połowę XI w., natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku.
Cieszyn, Plac Kościelny 1
Telefon: 33 857 96 69
Kościół Jezusowy w Cieszynie – to największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. W kościele znajduje się 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może on pomieścić około 6 tysięcy osób.
Jezioro Czerniańskie (Zbiornik Czerniański) – zbiornik zaporowy utworzony w celach retencyjnych i jako rezerwuar wody pitnej w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w Wiśle Czarne (województwo śląskie) poprzez budowę zapory ziemnej w 1973 roku.
Ustroń, Nierodzim, Zabytkowa 15
Kościół pod wezwaniem św. Anny w Nierodzimiu - dzielnicy Ustronia.
Ratusz w Cieszynie - zabytkowy ratusz cieszyński, znajdujący się w narożniku południowej pierzei Rynku i ul. Srebrnej.
Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
Ustroń, Nierodzim, Ignacego Daszyńskiego 15
Kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu w obecnym kształcie pochodzi z XVIII wieku, po rozbudowach w wieku XIX.
Bażanowice, Folwarczna
Zamek w Bażanowicach to potoczna nazwa budynku mieszkalnego pochodzącego z przełomu XVIII i XIX wieku, gruntownie przebudowanego w 1894 roku. Murowany budynek został wzniesiony na planie czworoboku, zwieńczonego dwuspadowym dachem porytym dachówką.
Ustroń, Sanatoryjna 8
Parafia pw. Świętego Brata Alberta w Ustroniu Zawodziu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ustroniu. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Obszar parafii w 2005 zamieszkiwało ok. 550 katolików, jednak służy ona również miejscowym kuracjuszom.