Cieszyn

0

Cieszyn (czes. Těšín, łac. Tessin, niem. Teschen) - miasto powiatowe w województwie śląskim, nad rzeką Olzą, na Pogórzu Śląskim, historyczna stolica Śląska Cieszyńskiego. Miasto położone jest przy granicy z Republiką Czeską, w bezpośrednim sąsiedztwie Beskidu Śląskiego.

Warto zobaczyć

Kościół św. Mikołaja w Cieszynie, romańska rotunda pełniąca funkcję kaplicy zamkowej i kościoła grodowego. W latach 50. XX wieku określono datę jej powstania na pierwszą połowę XI w., natomiast ostatnie badania wskazują, że mogła powstać dopiero około 1180 roku.
Cieszyn, Plac Kościelny 1
Telefon: 33 857 96 69
Kościół Jezusowy w Cieszynie – to największy ewangelicki kościół w diecezji cieszyńskiej i w Polsce. W kościele znajduje się 3,5 tysiąca miejsc siedzących, ogółem jednak może on pomieścić około 6 tysięcy osób.
Ratusz w Cieszynie - zabytkowy ratusz cieszyński, znajdujący się w narożniku południowej pierzei Rynku i ul. Srebrnej.
Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
Cieszyn, Plac Dominikański 2
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie, gotycka świątynia wybudowana w XIII wieku. Początkowo należący do dominikanów nosił tytuł Najświętszej Maryi Panny. Podczas reformacji (w latach 1544-1611) przejęty został przez ewangelików. Od 1611 do 1789 ponownie przeszedł w ręce zakonu.
Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Hażlaskiej w Cieszynie jest jedną z dwóch (obok Starego Cmentarza Żydowskiego) izraelickich nekropolii w mieście.
Cieszyn, Dojazdowa 2
Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie – zabytkowy browar przemysłowy w Cieszynie powstały w 1846 roku. Zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład Grupy Żywiec.
Cieszyn, Liburnia 1
Kościół św. Jerzego w Cieszynie – świątynia pochodząca z przełomu XIV/XV w.. W 1420 wzmiankowany jako kościół filialny. Początkowo pw. Świętej Trójcy, następnie Świętego Krzyża. Zlokalizowany poza obrębem murów miejskich na tzw. Przedmieściu Frysztackim.