Cieszyn - Architektura

Strony

Ratusz w Cieszynie - zabytkowy ratusz cieszyński, znajdujący się w narożniku południowej pierzei Rynku i ul. Srebrnej.
Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.
Cieszyn, Plac Dominikański 2
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie, gotycka świątynia wybudowana w XIII wieku. Początkowo należący do dominikanów nosił tytuł Najświętszej Maryi Panny. Podczas reformacji (w latach 1544-1611) przejęty został przez ewangelików. Od 1611 do 1789 ponownie przeszedł w ręce zakonu.
Pomnik Jana Kubisza w formie głazu z płaskorzeźbą znajduje się na południowym skraju dziedzińca zamkowego, przy głównej alei prowadzącej na Wzgórze Zamkowe w Cieszynie. 
Cieszyn, Plac Teatralny 1
Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – znajduje się na Placu Teatralnym w Cieszynie.
Cieszyn, Stefana Żeromskiego 1
Zamek w Cieszynie – gród gotycko-renesansowy powstały na bazie wcześniejszego grodu gołęszyckiego i kasztelańskiego na tzw. Górze Zamkowej, będący siedzibą Piastów cieszyńskich. W znacznym stopniu zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej, poza tzw. Wieżą Piastowską oraz rotundą pw. św.
Cieszyn, Zamkowa
Telefon: 33 851 08 21
Góra Zamkowa w Cieszynie (zwana też Wzgórzem Zamkowym, 298 m n.p.m.) – niewielkie wzniesienie o stromych zboczach, położone na Pogórzu Śląskim w centrum miasta Cieszyna, w widłach rzek Olzy na południu i Bobrówki na północy, tuż przy granicy z Czechami.
Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę – pomnik w Cieszynie upamiętniający poległych legionistów śląskich, zwany potocznie „cieszyńską Nike” lub „Ślązaczką", pierwotnie autorstwa Jana Raszki stojący w latach 1934-1939, zrekonstruowany w 2005.
Cieszyn, Błogocice, Stefana Żeromskiego 1

Strony