Gmina Brenna

0

Gmina Brenna - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskm.

Warto zobaczyć

Brenna, Księdza Rudolfa Juroszka 7
Parafia św. Jana Chrzciciela w Brennej – parafia rzymskokatolicki w dekanacie skoczowskim, obejmuje większość obszaru Brennej. W 2005 zamieszkiwało ją ok. 4000 katolików. Utworzona w roku 1784 i należała do dekanatu bielskiego. W 1804 roku weszła w skład powstałego w 1777 dekanatu skoczowskiego.
Górki Wielkie, Zofii Kossak 130
Parafia św. Jana Sarkanda w Górkach Wielkich − parafia rzymskokatolicka położona w dekanacie skoczowskim, w diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ok. 840 katolików.
Kościół Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich – rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich. Kościół znajduje się na prawym brzegu Brennicy.
Klasztor Franciszkanów w Górkach Wielkich − franciszkański dom zakonny w Górkach Wielkich, wchodzący w skład prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w województwie śląskim.
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego – park krajobrazowy położony w województwie śląskim. Obejmuje porośnięte lasem pasma górskie Beskidu Śląskiego: pasmo Czantorii oraz Baraniej Góry. Na terenie parku znajdują się źródła Białej i Czarnej Wisełki – dwóch potoków dających początek Wiśle.
Brenna, Księdza Erwina Miklera 9a
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Brennej-Górkach – parafia luterańska w Brennej, należąca do diecezji cieszyńskiej. Mieści się przy ulicy księdza E. Miklera. Swym zasięgiem obejmuje gminę i zrzesza ok. 950 wiernych (2005 r.).
Brenna, Leśnica, Leśnica 118
Parafia św. Jana Nepomucena w Brennej-Leśnicy – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Brennej, w przysiółku Leśnica. Należy do dekanatu Skoczów diecezji bielsko-żywieckiej.
Orłowa (813 m n.p.m.) - góra w Beskidzie Śląskim, w północnej części Pasma Równicy.