Powiat rybnicki

0

Powiat rybnicki - powiat ziemski w województwie śląskim.

Warto zobaczyć

Czerwionka-Leszczyny, Czuchów, 3 Maja 85
Zamek w Czuchowie – wielokrotnie przebudowywany, obecnie nie posiada cech stylowych. Obiekt otaczają pozostałości parku w stylu angielskim (romantycznym). W parku znajduje się kaplica zamkowa wybudowana prawdopodobnie przez baronów Welczek w I poł. XIX wieku.
Bełk, Kościelna 6
Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Bełku został wzniesiony prawdopodobnie w 1753 roku (lub w 1745). Drewniany, jednonawowy kościół o konstrukcji zrebowej, powstał na podmurowaniu z kamienia, z wieżą o konstrukcji słupowej z nadwieszoną izbicą i zakończoną cebulastym hełmem z latarnią.
Palowice, Woszczycka 17a
Kościół Trójcy Przenajświętszej – zbudowany w Leszczynach, w 1981 roku został przeniesiony do Palowic.
Kościół Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich – drewniany kościół parafialny parafii Bożego Ciała w Jankowicach Rybnickich. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli rybnickiej.
Folwark w Bełku to pozostałości po głównym folwarku należącym do majątku ziemskiego Bełk. Do dzisiejszych czasów zachowały się pochodzące z 2. poł. XIX wieku kamienno-ceglane czworaki, budynek młyna parowego oraz budynki stajni i obór.
Świerklany Dolne, Księdza Stanisława Ligonia 13
Parafia św. Anny w Świerklanach - parafia rzymskokatolicka w Świerklanach, należąca do archidiecezji katowickiej, dekanatu boguszowickiego.
Raszczyce, Rybnicka 3a
Parafia św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Raszczycach należy do dekanatu pogrzebieńskiego w archidiecezji katowickiej. Została utworzona w 1447 roku. Jednak w XVI wieku utraciła swoją samodzielność. Ponownie erygowano ją 1 sierpnia 1925 roku.
Czerwionka-Leszczyny, Dębieńsko, Borowa 4
Kościół św. Jerzego w Dębieńsku – rzymskokatolicki kościół parafialny w Dębieńsku w gminie Czerwionka-Leszczyny. Znajduje się w Dębieńsku Wielkim na ul. Borowej 4.
Czerwionka-Leszczyny, Czuchów, 3 Maja 98
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Czerwionce-Leszczynach, w dzielnicy Czuchów. Parafia należy do dekanatu Dębieńsko i archidiecezji katowickiej.