Dąbrowa Górnicza

0

Dąbrowa Górnicza – miasto położone w Zagłębiu Dąbrowskim, w województwie śląskim, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą.

Warto zobaczyć

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej – kościół rzymskokatolicki w centrum Dąbrowy Górniczej, w diecezji sosnowieckiej.
Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej – kościół parafialny w Strzemieszycach Wielkich, dzielnicy Dąbrowy Górniczej.
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego, sanktuarium św. Antoniego z Padwy – barokowy kościół w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu (Diecezja sosnowiecka, Dekanat dąbrowski - św. Antoniego z Padwy), zbudowany na wzgórzu wapiennym o wysokości 335 m n.p.m. (Góra św.
Dąbrowa Górnicza, Stara Dąbrowa, Górnicza 36
Kościół św. Barbary w Dąbrowie Górniczej – kościół parafialny Parafii Rzymskokatolickiej św. Barbary w Dąbrowie Górniczej. Należy do dekanatu Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (diecezja sosnowiecka). Obecnym proboszczem parafii jest ks. Wojciech Stach.
Bukowa Góra – wzniesienie o wysokości 366 m n.p.m. położone na południe od Podbuczyn – przysiółka Ujejsca, dzielnicy miasta Dąbrowa Górnicza.
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie łazowskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1920 roku. Mieści się w dzielnicy Błędów.
Pałacyk Dezona - został wybudowany przez dyrektora Towarzystwa Francusko-Włoskiego w Dąbrowie Górniczej dla swojej żony. W czasie wojny siedziba Gestapo. Pałacyk przetrwał okresy wojenne. Przez dłuższy czas znajdował się w nim komisariat milicji, a później policji.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowie Górniczej–Okradzionowie – rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sławkowskim, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1982 roku.
Parafia pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach Małych - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie dąbrowskim – Najświętszego Serca Pana Jezusa, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce.
Kamienice Huty Bankowej - znajdują się w dwóch koloniach.