Jaworzno

0

Jaworzno (czes.: Javořno, ros.: Явожно) – miasto na prawach powiatu położone w województwie śląskim oraz historycznej małopolsce. Niegdyś główne miasto Zagłębia Krakowskiego, obecnie jest głównym miastem Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Warto zobaczyć

Jaworzno, Plac Świętego Jana 16
Kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie – murowana jaworznicka świątynia parafialna pochodzi z 1532 roku, ale była wielokrotnie przebudowywana: ostatni raz w latach 90. XX wieku według projektu profesora Wiktora Zina. Od 1997 siedziba Jaworznickiej Kapituły Kolegiackiej.
Jaworzno, Świętego Maksymiliana Kolbego
Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy – sanktuarium i kościół parafialny parafii Jaworzno – Osiedle Stałe w Jaworznie. W sanktuarium znajduje się koronowany 14 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w Sosnowcu wizerunek Matki Boskiej.
Rudna Góra – wzgórze o wysokości 307 m n.p.m. Znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Jeleń.
Glinna Góra – wzgórze o wysokości 311 m n.p.m. Znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Bory. Zobacz też: Glinna Góra
Celinowe Górki – wzgórze o wysokości 297 m n.p.m. Znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Jeleń, na południe od Góry Koniówki.
Sodowa Góra – wzgórze o wysokości 327 m n.p.m. Znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Góra Piasku, na południowo-wschodnim zboczu znajduje się Rezerwat sasanek.
Jaworzno, Stanisława Stojałowskiego 4
Synagoga w Jaworznie – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Jaworznie przy ulicy Stanisława Stojałowskiego 4.
Jaworzno, Kościelna 27
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie jaworznickim św. Wojciecha BM, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1933 roku.