Powiat żywiecki

0

Powiat żywiecki - powiat ziemski w województwie śląskim.

Warto zobaczyć

Nowy Zamek w Żywcu – klasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę, był kilkakrotnie przebudowywany. W latach 1893–1895 powstało nowe skrzydło pokryte szklanym dachem, w którym urządzono sypialnie i pokoje gościnne.
Stary Zamek w Żywcu znajduje się na miejscu średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 roku w wyniku akcji militarnej wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Komorowskim herbu Korczak, opisanej przez Jana Długosza.
Żywiec, Śródmieście, Zamkowa 6
Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Żywcu – świątynia zbudowana w XV wieku. z wysoką wieżą, ozdobiona u szczytu galerią, rozbudowana w latach 1582-1583. Wśród cennych dzieł gotycka płaskorzeźba Zaśnięcia Matki Boskiej z około 1500. Wystrój wnętrza barokowy.
Karczma w Jeleśni (zwana też Starą karczmą) – zabytkowa, drewniana karczma w Jeleśni (Beskid Żywiecki), prawdopodobnie z XVIII wieku.
Żywiec, Rudza, Batorego
Kościół Świętego Krzyża – gotycki kościół w Żywcu, położony w dzielnicy Śródmieście, w części miasta zwanej Rudzą.
Cięcina, Świętej Katarzyny 9
Kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie – kościół w Cięcinie, wybudowany w swej najstarszej części w roku 1542. Należy do parafii św. Katarzyny w Cięcinie. Kościół w Cięcinie zaliczany jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko – małopolskiego.
Łodygowice, Jana Pawła II 3
Kościół pw. św. app. Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, powiat żywiecki, diecezja bielsko-żywiecka. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
Żywiec, Śródmieście, Andrzeja Komonieckiego 23
Kościół Przemienienia Pańskiego - kościół położony w Żywcu na terenie cmentarza Przemienienia Pańskiego w dzielnicy Śródmieście. Wzniesiony został w 1701 roku z inicjatywy wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego i jego żony Zofii Kalfasowiczównej. Kościół był pierwotnie drewniany.
Łodygowice, Księdza Jana Marszałka