Gmina Rajcza

0

Gmina Rajcza - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie żywieckm.

Warto zobaczyć

Rajcza, Ujsolska 35
Pałac w Rajczy – wybudowany w 1800 r., w miejscowości Rajcza.
Kościół św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy – kościół obrządku rzymskokatolickiego w Rajczy w powiecie żywieckim, parafialny.
Magura (1073 m) – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są to Beskidy Kysuckie). Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
Butorza – leśny, częściowy rezerwat przyrody w miejscowości Sól w gminie Rajcza (powiat żywiecki), w grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27 lipca 1961 r. (M.P. z 1961 r.
Świtkowa (słow. Svitkova, 1082 m) – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczą Przysłop, a Bukowiną (1049 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora, 1226 m) – szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka.
Śrubita – leśny, ścisły rezerwat przyrody w Beskidzie Żywieckim. Leży na terenie miejscowości Rycerka Górna w gminie Rajcza, w powiecie żywieckim. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa z 1958 r. (M.P. z 1958 r. Nr 9, poz. 52). Obejmuje powierzchnię 25,86 ha.
Bacówka PTTK na Rycerzowej – schronisko turystyczne PTTK w Beskidzie Żywieckim. Położone jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, na Hali Rycerzowej. Terytorialnie należy do gminy Ujsoły. Wybudowane zostało według projektu Stanisława Karpiela, otwarte 14 września 1975 roku.