Gmina Rajcza - Przyroda

Strony

Magura (1073 m) – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są to Beskidy Kysuckie). Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
Butorza – leśny, częściowy rezerwat przyrody w miejscowości Sól w gminie Rajcza (powiat żywiecki), w grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27 lipca 1961 r. (M.P. z 1961 r.
Świtkowa (słow. Svitkova, 1082 m) – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczą Przysłop, a Bukowiną (1049 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
Wielka Rycerzowa (słow. Rycierova hora, 1226 m) – szczyt należący do Grupy Wielkiej Raczy, położony w Beskidzie Żywieckim (po słowackiej stronie są to Kysucké Beskydy). Przez szczyt przebiega Wielki Europejski Dział Wodny (między zlewiskiem Bałtyku i Morza Czarnego) oraz granica polsko-słowacka.
Śrubita – leśny, ścisły rezerwat przyrody w Beskidzie Żywieckim. Leży na terenie miejscowości Rycerka Górna w gminie Rajcza, w powiecie żywieckim. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa z 1958 r. (M.P. z 1958 r. Nr 9, poz. 52). Obejmuje powierzchnię 25,86 ha.
Hala Śrubita (słow. Zrubitá) – polana w Beskidzie Żywieckim w Grupie Wielkiej Raczy w okolicach przełęczy Śrubita, pomiędzy Bugajem a Orło. Obejmuje teren zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie. Pośrodku polskiej strony znajduje się wzniesienie – Śrubity Groń (1032 m).
Pleskierówka – boczny, zachodni grzbiet Bendoszki Wielkiej w Beskidzie Żywieckim, w grupie Wielkiej Raczy. Zwieńczony jest mało wybitnym wierzchołkiem o wysokości 1106 m.
Jaworzyna (1021 m) – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w bocznym grzbiecie Kikuli, który odbiega w kierunku północno-wschodnim i na Skrzadnicy zakręca na południowy zachód.
Sołowy Wierch (850 m n.p.m.) - szczyt w głównym grzbiecie wododziałowym Karpat, na północny zachód od Zwardonia, zaliczany formalnie do Beskidu Śląskiego.
Compel lub Czapel (652 m) – wzgórze w miejscowości Rajcza w Beskidzie Żywieckim, stanowiące zakończenie północno-zachodniego grzbietu Kiczory. Grzbiet ten oddziela dolinę Soły od doliny Nickuliny – jej dopływu. Na mapie Compass wzgórze jest podpisane jako Compel, na mapie Geoportalu jako Czapel.
Sucha Góra (1040 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w południowo-zachodnim grzbiecie nie mającego nazwy wierzchołka 998 m położonego w grzbiecie łączącym przełęcz na Hali Boraczej z Redykalnym Wierchem.
Jaworzyna (słow. Javorina, 1173 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim (Kysucké Beskydy na Słowacji). Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, w Grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy szczytami Bugaj (1140 m) i Kikula (1119 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny.
Przełęcz Śrubita (980 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim (Kysucké Beskydy na Słowacji). Znajduje się w Grupie Wielkiej Raczy między szczytami Orło (Orzeł, 1119 m) i Wielka Czerwenkowa (1131 m).
Oźna (952 m) – szczyt w grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim, wchodzący w skład jednego z jej bocznych grzbietów. Jest najwyższym ze szczytów w grzbiecie, który znajduje się pomiędzy Skalanką i Kikulą.
Bugaj (słow. Bugaj, 1140 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim (Kysucké Beskydy na Słowacji). Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, w grupie Wielkiej Raczy, pomiędzy szczytami Wielka Czerwenkowa (1131 m) i Jaworzyna (1173 m), od której oddziela go Przełęcz pod Jaworzyną (1040 m).
Rachowiec (954 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim w Grupie Wielkiej Raczy. Znajduje się w bocznym grzbiecie, który odgałęzia się w kierunku wschodnim od punktu zwornikowego o nazwie Gomułka, położonego w głównym grzbiecie po południowej stronie Przełęczy Zwardońskiej.
Bendoszka Wielka, również Będoszka (1144 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim, jeden z wyższych w grupie Wielkiej Raczy (czasem można się spotkać z wydzieleniem grupy Bendoszki Wielkiej).
Mała Racza (słow. Mala Rača, 1153 m) – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są to Kysucké Beskydy), pomiędzy Wielką Raczą (1236 m) a Przełęczą pod Orłem (1060 m).
Przełęcz Zwardońska (675 m) – przełęcz położona pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim (Grupa Wielkiej Raczy). Na Słowacji zaczynają się w tym miejscu Kysucké Beskydy.
Beskid Graniczny (słow. Vreščovský Beskyd, 875 m) – miejsce na zachodnich stokach Oźnej w Beskidu Żywieckiego, przez które biegnie granica polsko-słowacka. Znajduje się pomiędzy szczytami Skalanka (867 m) i Kikula (1087 m).

Strony