Powiat żywiecki - Przyroda

Strony

Wielka Zabawa – góra okalająca od strony południowo-zachodniej gminę Milówka, najwyższy szczyt grupy Wielkiej i Małej Zabawy. Ma wysokość 825 m n.p.m. Nazwa ma pochodzić od zabaw, jakie mieli na niej urządzać zbójnicy, świętujący zdobycie łupów.
Syberia – góra (637 m) okalająca od strony zachodniej miejscowość Milówka w Beskidzie Śląskim. Po górze ciągną się zachowane do dziś okopy, transzeje oraz ruiny niemieckich fortyfikacji z lat 1944–1945.
Jezioro Żywieckie (Żywiecki Zbiornik Wodny, Zbiornik Wodny Tresna) - zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.
Dzielec – wzgórze o wysokości 416 m n.p.m. znajdujące się ok. 1 km na zachód od zabudowanych terenów Żywca i ok. 2,5 km na północ od terenów zabudowanych wsi Radziechowy w granicach administracyjnych tej wsi.
Rezerwat Madohora - rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, obejmuje partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały (Madahora). Rezerwat leży na terenie gmin: Ślemień (województwo śląskie) i Andrychów (województwo małopolskie).
Żar (761 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim.
Pilsko (słow. Pilsko) – drugi po Babiej Górze co do wysokości szczyt górski w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557 m), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw.
Grojec – wzgórze koło Żywca w widłach Soły i Koszarawy, wysokość 612 m n.p.m. Na jego wierzchołku prowadzone były prace archeologiczne, podczas których stwierdzono istnienie wcześniej drewnianego zamku. Dziś miejsce licznych wycieczek.
Rezerwat przyrody Szeroka – rezerwat położony w Beskidzie Andrychowskim (wschodnia część Beskidu Małego), na terenie gminy Łękawica (pow. żywiecki, woj. śląskie), w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego w okolicach szczytowych i na południowych zboczach Kocierza.
Kalików Groń lub Mrowców Groń (916 m) – słabo wyodrębniony szczyt w Grupie Mędralowej, która wchodzi w skład Pasma Przedbabiogórskiego i wraz z nim według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego.
Hala Wieprzska – polana w masywie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na jej południowo-wschodnich stokach, na wysokości około 1000 – 1150 m i należy do miejscowości Żabnica. Z hali wypływa dopływ potoku Zimna Raztoka. Jest to dawna hala pasterska.
Jezioro Międzybrodzkie (Międzybrodzki Zbiornik Wodny) - zbiornik zaporowy na rzece Sole, w województwie śląskim. Powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka.
Magura (1073 m) – szczyt w Grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim (na Słowacji są to Beskidy Kysuckie). Znajduje się w głównym grzbiecie, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
Butorza – leśny, częściowy rezerwat przyrody w miejscowości Sól w gminie Rajcza (powiat żywiecki), w grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Utworzony zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27 lipca 1961 r. (M.P. z 1961 r.
Łosek lub Lasek, Łosek, Łazek (868 m) – najwyższy szczyt Pasma Laskowskiego, które według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych często zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego.
Mała Barania lub Białożycki Groń (659 m n.p.m.) – wzgórze w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Leży między Sołą na wschodzie, Kameszniczanką na południu a Bystrą Kamesznicką na zachodzie.
Jaworzyna (997 m) – szczyt w Grupie Mędralowej, która wchodzi w skład Pasma Przedbabiogórskiego i wraz z nim według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego.
Lachów Groń (także Buciorysz, 1045 m) – szczyt Pasma Przedbabiogórskiego, które według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych czasami zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego.
Kotarnica (1156 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północno-wschodniim grzbiecie Romanki, oddzielony od niego przełęcza i wierzchołkiem Majcherkowej (drugi wierzchołek Romanki).
Świtkowa (słow. Svitkova, 1082 m) – szczyt w Grupie Oszusa w Beskidzie Żywieckim (Beskidy Orawskie na Słowacji), znajdujący się w głównym grzbiecie tego pasma, pomiędzy przełęczą Przysłop, a Bukowiną (1049 m). Grzbietem tym przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.

Strony