Sosnowiec - Przyroda

Park Sielecki − park miejski w Sosnowcu, usytuowany przylegle do dzielnicy Sielec. Linię graniczną parku wyznacza ul. 3 Maja, zabudowania dzielnicy Sielec oraz ulica Mościckiego. Największy z Sosnowieckich parków.
Leśna to ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Kazimierzu Górniczym, w skład którego wchodzi park z dwoma jeziorami :Leśny i Smug. Główną atrakcją bogato urządzonego parku jest niewielki ogród zoologiczny.
Balaton - ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Porąbce (właściwie w Zawodziu), którego zasadniczym elementem jest otoczony lasami staw Balaton o powierzchni około 10 ha. Miejsce w sezonie letnim chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta.
Sosnowiec, Marszałka Józefa Piłsudskiego 116
Telefon: 0 32 299 64 45
Obiekt egzotarium zlokalizowany jest na terenie parku miejskiego im. Leona Kruczkowskiego, po wschodniej stronie ul. Kresowej. Usytuowany jest wśród drzew przy głównej alejce prowadzącej od ul. Piłsudskiego w Sosnowcu w kierunku rzeki Brynicy.
Sosnowiec, Chemiczna 12-16
Park Schöna – zabytkowy park w Sosnowcu założony w 1885 roku, zaprojektowany w stylu neoromantycznym wokół zespołu pałaców: Schöna i Wilhelma, stojących przy ul. Chemicznej.