Powiat tarnogórski - Przyroda

Jezioro Chechło - Nakło powstało na dawnym wyrobisku piasku. Dzisiaj jego powierzchnia wynosi 90 ha, średnia głębokość wynosi 6 m, a czystość wód zalicza się do I klasy. Dno jest piaszczyste. Wokół zbiornika rozpościerają się lasy. A linia brzegowa to przeważnie piaski i trawniki.
Park w Świerklańcu — zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu. Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.
Jezioro Świerklaniec (lok. Wał, Dioblina), znane także jako zbiornik Kozłowa Góra, to największy sztuczny zbiornik wody pitnej w okolicy Piekar Śląskich.
Zespół stawów zwanych Pasiekami powstał w miejscu zatopienia kopalni rud żelaza. Cały obszar to piękne, malownicze miejsce. Znajduje się tutaj kilkanaście stawów, z których każdy posiada swoją charakterystyczną nazwę. Jedno z nich to Morkie Oko, inne nosi nazwę Staw Rybny.
Ogród botaniczny w Brynku – założony w 1946 r. ogród botaniczny w miejscowości Brynek przy Gimnazjum Leśnym (od 1952 r. Technikum Leśnym).
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Park w Reptach i Dolina Dramy” – zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się na terenie Tarnowskich Gór i gminy Zbrosławice.
Park Kunszt (także Park Rudolfina) - niewielki park w Tarnowskich Górach, 2 grudnia 2004 uchwałą Rady Miasta Tarnowskie Góry (nr XXXIV/302/2004) został uznany pomnikiem przyrody.