Bobrowniki Śląskie

0

Dzielnica Bobrowniki Śląskie - Piekary Rudne, położona na południowym wschodzie miasta, sąsiaduje od północy z Osadą Jana i gminą Świerklaniec (sołectwo Nakło Śląskie), od wschodu z miastem Radzionkowem od zachodu z wysuniętą na południe częścią Śródmieścia i Reptami Śląskimi, a od południa graniczy z miastem Bytomiem. Liczba mieszkańców wynosi ok. 4000 (dane z 2005 r.).

W skład dzielnicy wchodzą trzy dawne gminy: Bobrowniki i Piekary Rudne (byłe wsie) oraz należąca pierwotnie do Bobrownik kolonia przemysłowa Friedrichsgrube (Kopalnia Fryderyk), zwana powszechnie przez miejscowych Kunsztem.

Obydwie wsie wchodzące w skład dzielnicy mają rodowód średniowieczny. Wzmiankowane są po raz pierwszy w 1369 roku – w dokumencie podziału ziemi bytomskiej między książąt cieszyńskich i oleśnickich.

Pod względem ruralistycznym Bobrowniki to wieś typu owalnicowego z zachowanym do dziś założeniem przy ul. Głównej, natomiast Rudne Piekary (pierwotnie Polskie Piekary) to ulicówka, a jej oś stanowi ul. Radzionkowska.

Warto zobaczyć

Parafia Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach-Bobrownikach Śląskich - należy do dekanatu Stare Tarnowice w diecezji gliwickiej.
Park Kunszt (także Park Rudolfina) - niewielki park w Tarnowskich Górach, 2 grudnia 2004 uchwałą Rady Miasta Tarnowskie Góry (nr XXXIV/302/2004) został uznany pomnikiem przyrody.