Osada Jana

0

Osada Jana (śl. Galenberg, niem. Galgenberg) - dzielnica Tarnowskich Gór, od południa graniczy z dzielnicą Bobrowniki Śląskie, a od trzech pozostałych stron ze Śródmieściem. Liczba mieszkańców ponad 5 tys.

Większą część dzielnicy stanowi powstałe w latach 60-80. XX w. Osiedle XXV-lecia PRL. Natomiast starszą, pierwotną część Osady Jana, założonej pod koniec lat 20. XX w., stanowią zabudowania domków jednorodzinnych z czworokątnym rynkiem przy ul. Targowej/Kopernika i siatką ulic, z trzech stron otaczające Park Klasztorny OO. Kamilianów. Trzecia, rekreacyjna część dzielnicy, położona jest na zachód od szosy bytomskiej (ul. Bytomska), obejmując kompleks nieużytków pogórniczych z powstałym w latach 70. XX w. Parkiem Piny i rozległymi ogródkami działkowymi.

Śląska forma nazwy osady wzięła się od niem. nazwy wzgórza Galgenberg, na którym od XVI w. znajdowała się miejska szubienica Tarnowskich Gór, a od 1907 r. stoi klasztor i szpital OO. Kamilianów, otoczony parkiem. Z kolei polska nazwa wzięła się od wezwania kościoła klasztornego OO. Kamilianów, a zarazem istniejącej w latach 1942-2004 rzymskokatolickiej parafii św. Jana Chrzciciela i św. Kamila.

Jedynym zabytkowym obiektem istniejącym na Osadzie Jana jest wspólny gmach kościoła filialnego Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych oraz szpitala OO. Kamilianów z 1907 r.

Warto zobaczyć

Parafia Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach-Osadzie Jana - należy do diecezji gliwickiej (dekanat Tarnowskie Góry). Do parafii należy kościół Matki Bożej Uzdrowienie Chorych i kościół filialny św. Jana Chrzciciela.