Powiat bielski - Przyroda

Strony

Dolina Łańskiego Potoku leśny, częściowy rezerwat przyrody w Grodźcu w gminie Jasienica w województwie śląskim. Utworzony 23 grudnia 1998 r. (podstawa prawna: rozporządzenie MOŚZNiL, Dz. U. z 1998 r. Nr 164, poz. 1187 oraz Rozporządzenie Wojewody Śląskiego z dnia 8 listopada 2005 r., Dziennik Urz.
Rotuz - ścisły rezerwat przyrody zlokalizowany w województwie śląskim na granicy miejscowości Chybie i Zabrzeg koło Czechowic-Dziedzic, w Dolinie Górnej Wisły. Ochroną objęto tu torfowisko przejściowe z roślinnością bagienną, z fragmentami torfowisk niskich i wysokich.
Rezerwat przyrody "Morzyk" - częściowy rezerwat leśny, utworzony w 1996, obejmuje południowo-zachodnie stoki wzgórza oraz wąwozy i stawy w Grodźcu. Ma 11,47 hektarów i położony jest na wysokości 330-347 m n.p.m.
Palenica (niem. Spitzberg) – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 688 m n.p.m.
Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) – płaskie, niewybitne wypiętrzenie grzbietu łączącego Skrzyczne z Malinowską Skałą w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, a zarazem trzeci co do wysokości nazwany szczyt tej grupy górskiej.
Jaworzyna – leśny rezerwat przyrody na terenie dzielnicy Wapienica w Bielsku-Białej w województwie śląskim. Utworzony rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 25 sierpnia 2003 r. (Dziennik Urz. Woj. Śląskiego Nr 85, poz. 2281), zajmuje powierzchnię 40,03 ha.
Skalite (864 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Baraniej Góry, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego.
Rezerwat przyrody Zasolnica – rezerwat przyrody położony w zachodniej części Beskidu Małego, na zboczach góry Zasolnicy (567 m n.p.m.) wchodzącej w skład Pasma Magurki Wilkowickiej.
Kościelec (1019 m n.p.m.) – szczyt wieńczący krótki grzbiet górski w Beskidzie Śląskim, odchodzący w kierunku wsch. od Malinowskiej Skały. Ramię Kościelca opada stromymi stokami ku dolinkom dwóch opasujących go ściśle potoków: Malinowskiego Potoku na północy i Leśnej na południu.
Cuberniok (zwany też Kozińcem) – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 731 m n.p.m. Znajduje się w granicach administracyjnych Bielska-Białej, w dzielnicy Olszówka Górna.
Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.
Kozia Góra (niem. Ziegenbock, 683 m n.p.m.), zwana także Stefanką (od nazwiska dr. Karola Steffana, bielskiego burmistrza i prezesa Beskidenverein) – szczyt na terenie Bielska-Białej.
Bujakowski Groń (t. Waliska; 749 m n.p.m.) – szczyt w zachodniej części Beskidu Małego. Pochodzenie nazwy: Bujakowski Groń – nazwa pochodząca od Bujakowa, wsi u stóp góry. Waliska – stara, miejscowa nazwa szczytu pochodząca od zwalisk skalnych znajdujących się na stokach góry.
Magura (1109 m n.p.m.) – góra w Beskidzie Śląskim, 20 minut od szczytu Klimczoka. Szczyt leży w granicach dwóch gmin – Wilkowice i Szczyrk.
Hrobacza Łąka (t. Chrobacza Łąka, 828 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Małym. Na szczycie stoi oświetlony nocą stalowy krzyż (dawniej na miejscu krzyża stała drewniana wieża triangulacyjna). Znajduje się tu także schronisko turystyczne (Schronisko na Hrobaczej Łące).
Jezioro Czanieckie (tzw. Zbiornik Czaniecki) - zbiornik retencyjny wody pitnej na Sole o powierzchni 45 ha, powstały w wyniku budowy zapory w Czańcu. Całkowita pojemność wynosi 1,3 mln m³, a maksymalna głębokość 6.5 m. Stanowi rezerwuar wody pitnej m.in.
Beskid (860 m n.p.m.) – charakterystyczny, kopcowaty szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, na południe od przełęczy Karkoszczonka. Od wierzchołka Beskidu opada w stronę Szczyrku masywne ramię, wypełniające widły Żylicy i potoku Biła.
Kołowrót (798 m n.p.m.; inaczej Słona Góra, niem. Salzberg) - spiętrzenie grzbietu, odchodzącego w kierunku północno-wschodnim od masywu Szyndzielni, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego.
Beskidek (830 m n.p.m.) – niewybitne wzniesienie w głównym grzbiecie Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, w wododziale Brennicy i Żylicy, tuż na południowy zachód od szczytu Beskidu i na północny wschód od Beskidu Węgierskiego.
Bucznik (683 m n.p.m.) – szczyt w północnej części Beskidu Śląskiego, stanowiący zakończenie górskiego ramienia Wielkiej Polany w paśmie Błotnego. Wznosi się od wschodu nad Jaworzem Nałężem. Całkowicie zalesiony, nie ma znaczenia turystycznego.

Strony