Beskid

0

Beskid (860 m n.p.m.) – charakterystyczny, kopcowaty szczyt w głównym grzbiecie Beskidu Śląskiego, na południe od przełęczy Karkoszczonka. Od wierzchołka Beskidu opada w stronę Szczyrku masywne ramię, wypełniające widły Żylicy i potoku Biła.

Na polanie opadającej spod szczytu w stronę Biłej znajduje się niewielkie osiedle Beskid. Na górnym skraju polany, pod samym grzbietem, widoczne są jeszcze fundamenty domu, w którym 23 stycznia 1945 r. hitlerowcy spalili żywcem Marię Pilch wraz z dwojgiem dzieci Antoniego Palucha, członka partyzanckiego oddziału w Brennej. Ich śmierć upamiętnia skromna tablica umieszczona opodal.

Z doliny Biłej prawie na sam szczyt Beskidu dochodzi narciarski wyciąg orczykowy. Podobny, lecz krótszy wyciąg narciarski udostępnia od wschodu wspomniane wcześniej ramię. Tu też znajduje się znany stok slalomowy "Beskidek" oraz zespół dwóch treningowych skoczni narciarskich, pokrytych igelitem, co umożliwia skoki również w sezonie letnim.

Zachodnie, strome i całkowicie zalesione stoki Beskidu trawersuje czerwono znakowany szlak turystyczny z Siodła pod Klimczokiem na Przełęcz Salmopolską.

Beskid - nie napisano jeszcze przewodnika po tym miejscu oraz nie mamy jego zdjęć. Jeśli znasz to miejsce lub masz jego zdjęcia, to tutaj możesz napisać przewodnik lub dodać swoje zdjęcia.