Gmina Wilkowice

0

Gmina Wilkowice - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie bielskm.

Warto zobaczyć

Wilkowice, Kościelna 14
Parafia pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Wilkowicach – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Wilkowicach. Należy do dekanatu Łodygowice diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana w 1797.
Bystra, Juliana Fałata 34
Muzeum Juliana Fałata w Bystrej, oddział Muzeum w Bielsku-Białej, mieszczące się w zabytkowej willi artysty zwanej popularnie "Fałatówką", jest muzeum biograficzno-artystycznym. W domu tym artysta zamieszkał w 1910 roku, po ustąpieniu ze stanowiska dyrektora krakowskiej ASP.
Bazary Zamkowe (zwane też Wysokim Trotuarem i Podzamczem) – zespół budynków istniejący w latach 1899-1974 w Bielsku-Białej przy ul. Zamkowej i pl. Bolesława Chrobrego, bezpośrednio przylegający do zamku książąt Sułkowskich od strony wschodniej i północnej.
Kozia Góra (niem. Ziegenbock, 683 m n.p.m.), zwana także Stefanką (od nazwiska dr. Karola Steffana, bielskiego burmistrza i prezesa Beskidenverein) – szczyt na terenie Bielska-Białej.
Kołowrót (798 m n.p.m.; inaczej Słona Góra, niem. Salzberg) - spiętrzenie grzbietu, odchodzącego w kierunku północno-wschodnim od masywu Szyndzielni, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego.
Schronisko na Koziej Górze (popularnie: Stefanka) – schronisko turystyczne na Koziej Górze niedaleko Szyndzielni, w Beskidzie Śląskim.
Siodło pod Równią (598 m n.p.m.) – niewybitna przełączka w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Przełączka znajduje się w grzbiecie ograniczającym od północy źródłowy tok Białej, pomiędzy Kozią Górą na zachodzie a Równią na wschodzie.
Górna Równia (676 m n.p.m.) – szczyt w paśmie Beskidu Śląskiego. Szczyt w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Niedaleko stąd już na Kozią Górę. Fragmentarycznie pomiędzy drzewami rozciąga się ograniczony widok na inne szczyty górskie Beskidów.
Magurka Wilkowicka (niem. Josefsberg – od pobliskiego źródełka św. Józefa; 909 m n.p.m.) – czwarty co do wysokości szczyt Beskidu Małego, pod względem administracyjnym znajdujący się na pograniczu Wilkowic i Międzybrodzia Bialskiego.
Równia (610 m n.p.m.) – niewysoka góra o spłaszczonym wierzchołku, całkowicie zalesiona, w północno-wschodniej części Pasma Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Dominuje ona od północy i zachodu nad Bystrą Śląską.