Gmina Jasienica

0

Gmina Jasienica - gmina wiejska w województwie śląskim, w powiecie bielskm.

Warto zobaczyć

Zamek w Grodźcu - zabytkowy obiekt we wsi Grodziec w gminie Jasienica w województwie śląskim.
Kościół św. Wawrzyńca w Bielowicku – zabytkowy kościół katolicki znajdujący się w Bielowicku na Śląsku Cieszyńskim. Jest kościołem parafialnym (parafia św. Wawrzyńca) i należy do diecezji bielsko-żywieckiej (Dekanat Bielsko-Biała IV – Zachód). Drewniana świątynia powstała w 1541 r.
Dolina Łańskiego Potoku leśny, częściowy rezerwat przyrody w Grodźcu w gminie Jasienica w województwie śląskim. Utworzony 23 grudnia 1998 r. (podstawa prawna: rozporządzenie MOŚZNiL, Dz. U. z 1998 r. Nr 164, poz. 1187 oraz Rozporządzenie Wojewody Śląskiego z dnia 8 listopada 2005 r., Dziennik Urz.
Rotuz - ścisły rezerwat przyrody zlokalizowany w województwie śląskim na granicy miejscowości Chybie i Zabrzeg koło Czechowic-Dziedzic, w Dolinie Górnej Wisły. Ochroną objęto tu torfowisko przejściowe z roślinnością bagienną, z fragmentami torfowisk niskich i wysokich.
Parafia pod wezwaniem Świętego Marcina w Międzyrzeczu Górnym – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Międzyrzeczu Górnym. Należy do dekanatu Jasienica diecezji bielsko-żywieckiej. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1447.
Rudzica, Kościelna 3
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Rudzicy. Należy do dekanatu Bielsko-Biała IV - Zachód diecezji bielsko-żywieckiej.
Jasienica, Kościelna 33
Parafia pod wezwaniem Świętego Jerzego w Jasienicy – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Jasienicy. Należy do dekanatu Bielsko-Biała IV - Zachód diecezji bielsko-żywieckiej. Erygowana przed 1355.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Międzyrzeczu Górnym – parafia luterańska w Międzyrzeczu Górnym, należąca do diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Rezerwat przyrody "Morzyk" - częściowy rezerwat leśny, utworzony w 1996, obejmuje południowo-zachodnie stoki wzgórza oraz wąwozy i stawy w Grodźcu. Ma 11,47 hektarów i położony jest na wysokości 330-347 m n.p.m.