Gmina Jeleśnia - Przyroda

Strony

Pilsko (słow. Pilsko) – drugi po Babiej Górze co do wysokości szczyt górski w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w Grupie Pilska. Często nazwą Pilsko obejmuje się nie tylko jego główną kulminację (1557 m), w całości leżącą po stronie słowackiej, ale również cały masyw.
Hala Wieprzska – polana w masywie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się na jej południowo-wschodnich stokach, na wysokości około 1000 – 1150 m i należy do miejscowości Żabnica. Z hali wypływa dopływ potoku Zimna Raztoka. Jest to dawna hala pasterska.
Kotarnica (1156 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północno-wschodniim grzbiecie Romanki, oddzielony od niego przełęcza i wierzchołkiem Majcherkowej (drugi wierzchołek Romanki).
Miziowy Groń (874 m) – szczyt w Grupie Mędralowej, która wchodzi w skład Pasma Przedbabiogórskiego i wraz z nim według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego. Mapa Geoportalu podaje dla Miziowego Gronia wysokość 969 m.
Żywiecki Park Krajobrazowy – park krajobrazowy w południowej części województwa śląskiego, założony 13 marca 1986 decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowowej w Bielsku-Białej. Powierzchnia parku: 35 870 ha Powierzchnia otuliny: 21 970 ha.
Szlakówka (1092 m) – szczyt w masywie Pilska w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w bocznym, niskim grzbiecie, który od Skałek (1253 m) opada w północno-wschodnim kierunku do doliny Glinnej. Grzbiet ten oddziela dolinę potoku Buczynka od doliny innego potoku bez nazwy (obydwa są dopływami Glinnej).
Janikowa Grapa (737 m) – szczyt w Beskidzie Makowskim, w południowo-wschodniej części Pasma Pewelskego, gdzie jest czwarty pod względem wysokości (mapa Geoportalu podaje wysokość 726 m).
Czoło lub Na Groń (821 m) – szczyt w Grupie Mędralowej, która wchodzi w skład Pasma Przedbabiogórskiego i wraz z nim według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski należy do Beskidu Makowskiego.
Buczynka lub Góra Huńców (1205 m) – szczyt górski w Grupie Pilska w w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w północnym grzbiecie Pilska oddzielającym dolinę potoku Buczynka od doliny potoku Sopotnia.
Bigoska (742 m) – wzgórze w środkowej części Pasma Pewelskiego, znajdujące się w nim pomiędzy Garlejowym Groniem (730 m) a Bakowem (765 m). Według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski pasmo to należy do Beskidu Makowskiego.
Beskid Korbielowski (także Veska, Weska lub Wyska, 955 m) – szczyt w Beskidzie Żywieckim, na głównym grzbiecie karpackim pomiędzy Studentem (935 m) a Beskidem Krzyżowskim (923 m). Od Beskidu Krzyżowskiego oddziela go przełęcz 854 m.
Baków, inne nazwy: Bąków, Batków Groń, Czeretnik lub Czeretniki (766 m) – najwyższy szczyt w Paśmie Pewelskim. Znajduje się w nim pomiędzy szczytami Bigoska (742 m) i Ubocz (733 m).
Ubocz (ok. 740 m) – szczyt w Paśmie Pewelskim, znajdujący się w nim pomiędzy Bakowem (733 m) a Gachowizną (766 m). Według Jerzego Kondrackiego, autora regionalizacji fizycznogeograficznej Polski pasmo to należy do Beskidu Makowskiego.
Boraczy Wierch (1244 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Znajduje się w grzbiecie, który od Rysianki (1322 m) biegnie w północno-zachodnim kierunku poprzez Lipowski Wierch (1324 m) i Boraczy Wierch do Redykalnego Wierchu (1144 m).
Rysianka (1322 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Rysianka jest zwornikiem dla trzech grzbietów.
Skała (946 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim. Na mapie Geoportalu nie jest podpisany jako szczyt, lecz jako polana Figurówka. Znajduje się w bocznym, północno-zachodnim grzbiecie Romanki i jest zwornikiem dla 4 grzbietów:
Romanka (1366 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim.
Hala Łyśniowska – polana w masywie Romanki w Beskidzie Żywieckim. Dokładniej znajduje się na wschodnich, opadających do doliny potoku Sopotnia stokach Martoszki i ciągnie się od przełęczy Pawlusia (1176 m) po wysokość około 1230 m.
Hala Lipowska – rozległa polana na południowo-wschodnim stoku Lipowskiego Wierchu (1324 m), na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego. W przeszłości była intensywnie użytkowana pastersko, stąd tradycyjna nazwa "hali", nie mająca jednak nic wspólnego z halą jako piętrem roślinnym w górach.
Hala Pawlusia – polana na północnym, opadającym do przełęczy Pawlusia grzbiecie Rysianki w Beskidzie Żywieckim. Jest to dawna hala pasterska, jej nazwa pochodzi od nazwiska właściciela.

Strony